18 yaş altı sigortalılık


18 yaş altındakilerin sigortadan faydalanması, On Sekiz yaş altı sağlık sigortası hakkında bilgi, ençok merak edilenler bilinmesi gerekenler soru ve cevapları.

 

Soru

Hasta 18 yaş altında ve sosyal güvencesi yok. Provizyon alamıyorum. Ne yapmalıyım.

Cevap

Hastanın 18 yaş altı sosyal güvencesi yok ve provizyon alınamıyorsa, hasta il müdürlüğüne müracaat etmeli, sağlık hizmetlerinden yararlanmak istediğini belirterek TC Kimlik numarasının sisteme kaydedilmesini istemelidir. Lütfen hastayı bilgilendiriniz.

Soru

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan 18 yaş altındaki çocukların tescil işlemleri nasıl yapılmaktadır?

Cevap

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan 18 yaş altındaki çocuklar adına, Kurumumuz tarafından sağlık hak sahipliği oluşturulmuştur. Buna rağmen provizyon alamayan hak sahiplerinin, SGK İl/SGK Merkez Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir.

Soru

14 yaşında bir kız çocuğuyum. Babamın Genel Sağlık Sigorta prim borcu var. Sağlık Hizmetlerinden yararlanabilr miyim?

Cevap

18 yaş altındaki bakmakla yükümlü olunan tüm çocuklar, Genel Sağlık Sigortalısının prim borcu bulunsa dahi sağlık hizmetlerinden yararlandırılacaktır.

Soru

18 yaş altı, meslek lisesi öğrencisiyim. Okula devam ederken yaptığım staj süreleri hizmet başlangıcı olarak değerlendirilir mi?

Cevap

Staj süreleri sigotalılık hizmet başlangıcı olarak değerlendirilmemektedir.

Soru

18 yaş altı işlemlerde, yeni doğan provizyonu alırken, kimlik alındığı tarihten önceki işlemler için ne yapılabilir? Annenin de sosyal güvenliği yok ise ne yapmamız gerekiyor?

Cevap

18 yaş altı provizyon alırken, bebeğin kimliği çıkmamış ise; annenin üzerinden provizyon alınması gerekir. Annenin sosyal güvencesi yok ise; manuel faturalama yapılmalıdır.

Soru

5510 sayılı Kanuna göre; 18 yaş altında ve evli olmayan kız çocuklarının anne veya babaları üzerinden gebelik, doğum ve kürtajla ilgili tedavi masrafları Kurumunuzca karşılanıyor mu?

Cevap

5510 sayılı Kanun hükümleri gereğince Genel Sağlık Sigortalısı olan 18 yaş altı ve evli olmayan kız çocuklarının hamilelikleri ile genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü bulunduğu ve evli olmayan kız çocuğunun hamileliği durumunda, hamilelik kontrolleri ve doğuma ait sağlık hizmet bedelleri ile tıbben gerekli görülmesi halinde kürtaj bedelleri Kurumumuzca karşılanmaktadır.

Soru

Yatarak tedavilerde, 18 yaşından küçük çocuklar için refakatçi raporu istenir mi?

Cevap

18 yaşını doldurmamış çocuklar için; refakatçi kalınmasının tıbben lüzum görülmesi şartı aranmaz.

Kategori: Ssk