2018 2019 Yaşlılık Maaşları


65 yaş üzerindeki olup herhangi bir emeklilik maaşı olmayanlara devlet tarafından üç ayda bir ödenen yaşlılık maaşı diye bilinen maaşlara 2018 de ve 2019 da ne kadar zam yapılacağı hemen hemen belli oldu. Buna göre şuan itibariyle 3 ayda bir 750 tl olan yaşlılık maaşı 2018 de 784 liraya 2019 da da 886 liraya yükseltilecek.  Şu an için bu yaşlılık maaşından yararlanabilme şartları aylık tüm gelirin 420 liranın altında olması eşinden veya başka bir yerden başka gelirinin olmaması gerekiyor. bu şarta uyan 65 yaş üzeri kişiler yaşlılık maaşı  almaya hak kazanır. Yaşlılık maaşı almak için çok fazla prosedür bulunmamakta.

Yaşlılık maaşına müracaat etmek için gereken şartlar ve yapılması gerekenler,

  • 65 yaşın üzerinde olmak,
  • Aylık toplam geliri 420 liranın altında olmak,
  • Nüfus kayıt örneği ile kaymakamlıklara başvurmak,
  • Kaymakamlıklarda kendilerine verilen Yaşlılık Aylığı Başvuru Formu nu doldurup mal müdürlüklerine ya da defterdarlıklara vermek,
  • Kişi başvuru yapamayacak durumdaysa o zaman mahkeme tarafından vasilik yetkisi verilen kişi yaşlılık maaşı için o kişinin yerine başvuru işlemlerini yapabilir.

Gerekli işlemleri yapan kişilerin başvuruları değerlendirilip Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) gönderilecek onay verilince maaş ödenmeye başlayacaktır.