4a sigortalısı hakkında bilgi


4A sigortası hakkında bilgi, 4a sigortalısı ile ilgili bilgiler, 4a sigortalısı kimler olabilir, 4a sigortalısı nasıl olunur gibi merak edilen birçok sorunun cevabını buradan bulabilirsiniz.

Soru

4(a) sigortalısı kimlerdir?

Cevap

5510 sayılı Kanuna tabi olarak, 2008 yılı Ekim ayı başı itibarıyla, hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar; 4(a) SSK sigortalısı sayılmaktadır.

Soru

4/a (SSK) sigortalısıyım, doğum yaptım. Geçici iş göremezlik ödeneği alabilmem için aranan şartlar nelerdir?

Cevap

Geçici iş göremezlik ödeneği alabilmeniz için; 1-Doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminizin bildirilmiş olması, 2-Bu süre içinde iş yerinizde çalışmamış olmanız, 3-Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Soru

Bir yıl içinde toplam 30 gün SSK prim ödemem var. İşten ayrılmam halinde sağlık hizmetlerinden ne kadar süre ile faydalanabilirim?

Cevap

5510 sayılı Kanuna göre hastalık ve analık hükümlerinin uygulanmasında, sigortalılık niteliği; ödenen primin ilişkin olduğu günü takip 10. günden başlanarak yitirilmiş sayılır.

u

SSK’ya tabi çalışmaktayım. Raporlu olduğum sürelerin ücretini alabilmek için ne yapmam gerekir?

Cevap

Raporlu olduğunuz sürelere ait geçici iş göremezlik ödeneğinizi alabilmeniz için hastane tarafından 2 suret olarak düzenlenen raporun bir suretini işvereninize vermeniz gerekmektedir. İşvereniniz; *İstirahat raporunu, *Sigortalının istirahatli olduğu devrede iş yerinde çalışmadığına dair yazıyı, *Sigortalının ödenek hesabına esas alınan döneme ilişkin net kazancını, *Geçici iş göremezlik ödeneğinin sigortalıya ödendiğini gösterir imzalı ödeme belgesini, bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğümüze bildirmesi gerekmektedir. Bunun üzerine Kurumumuz tarafından hesaplanan geçici iş göremezlik ödeneği, PTT şubesi aracığıyla tarafınıza ödenecektir.

Soru

Bir iş yerinde 90 günden beri 4/a (SSK) sigortalısı olarak çalışıyorum. Eşim ve çocuklarım sağlık hak sahipliğimden ne zaman faydalanabilirler?

Cevap

5510 sayılı Kanuna göre; sigortalılığınızın başladığı tarihten itibaren, adınıza 30 gün prim yatırılmış olması şartıyla, eş ve çocuklarınız sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Bunun için eşinizin ve çocuklarınızın TC kimlik numaralarıyla birlikte, en yakın SGK İl Müdürlüğüne müracaat ederek aktivasyon işlemini yaptırmanız gerekmektedir.

Soru

SSK’lıların ölüm sigortasından yararlanma şartı nedir?

Cevap

Yeni düzenleme ile ölüm sigortasından aylığa hak kazanma koşulu; en az 1800 gün prim ödeme şartına bağlanmış ancak SSK’lılar için borçlanma süreleri hariç, 5 yıl sigortalılık süresi ile toplam 900 gün prim ödeme gün sayısı olarak düzenlenmiştir.

Soru

4/a (SSK) sigortalılarının, doğum öncesi ve doğum sonrası izin süreleri ne kadardır?

Cevap

01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanununa göre; 4/a (SSK) sigortalılarının, doğumdan önce 8 hafta (çoğul gebelik halinde 10 hafta) ve doğum sonrasında 8 hafta izin kullanma hakları vardır.

Soru

4/a (SSK) sigortalısı olarak çalışıyorum. Geçmiş yıllara ait boşta geçen sürelerimi borçlanabilir miyim?

Cevap

Sigortasız geçen sürelerin borçlandırılmasına imkan veren bir yasa bulunmamaktadır.

Soru

4/a (SSK) sigortalısı olarak çalışan bekar bir bayanım. BAĞ-KUR emeklisi iken vefat eden babamdan yetim aylığı alabilir miyim?

Cevap

Kız çocuklarına aylık bağlanabilmesi için; sigortalı olarak çalışmamaları ve herhangi bir yerden aylık almamaları gerekmektedir. 4/a sigortalısı olmanız nedeniyle babanızdan dolayı yetim aylığı bağlanması mümkün değildir.

 

Kategori: Ssk