8 Mayıs Pazar Anneler Günü


anneler günü

Anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel bir gün olduğunu biliyoruz. Anneler Günü her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanılmaktadır. Her annenin evladı da o güne özel annelerine jestler, planlar, hediyeler, yemekler vs. hazırlamaktadırlar. Sürpriz hediye almak yerine annenize sorarak da eksik bir eşyası vs. varsa onu da almanız en önemlisidir.

ANNELER GÜNÜ NASIL ÇIKMIŞTIR?

Amerikalı bir genç olan Jarvis ‘in annesinin vefatının ardından yaşadığı acıyı atlatamamış annesinin yerini hiçbir şeyle dolduramamıştır. Her sene annesinin ölüm yıl dönümü geldiğinde eşsiz bir acı duyar ve bunu etrafındakilere de yansıtırmış. Yine annesinin bir ölüm yıl dönümünde yani Mayıs Ayı’nın ikinci Pazar günü etrafındaki herkesi bir araya getirerek ” bu günün anneler günü olmasını çok istiyorum ve Anneler Günü adıyla her yıl kutlanmasını kabul eder misiniz? Diye sormuştur. Bu düşüncesi herkes tarafından kabul görmüştür ve artık her mayıs ayının ikinci pazar günü anneler günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

TÜRKİYE’ DE NASIL BAŞLAMIŞTIR?

Anneler günü Türkiye’de mayıs ayının ikinci Pazar kutladığımız Anneler günü ilk olarak 1955 yılında kutlanmıştır. Türkiye’de ilk anneler günü 5 Mayıs 1995’tе, Türk Kadınlar Birliğinin girişimiyle, her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü” Anneler Günü” olarak kutlanmasına karar verildi. 1955 Yılında, yılın annesi Nene Hatun seçilmiştir. Nene Hatun, Erzurum’da 22 Mayıs 1955’te zatürree hastalığından dolayı 98 yaşında vefat ettiği yılda ödülü almıştır.

TÜM ANNELERİMİZİN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN