ABANOZ (DIOSPYROS EBENUM) HAKKINDA BİLGİ


ABANOZ (Diospyros ebenum) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, ABANOZ (Diospyros ebenum) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, ABANOZ (Diospyros ebenum) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, ABANOZ (Diospyros ebenum) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, ABANOZ (Diospyros ebenum) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Ebenholz (n), Fr. Ebenier (m), İng. Ebony. Familyası: Abanozgiller (Ebenaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Tabii yayılışı yoktur.

Tropik ve subtropik bölgelerin odunlu bitkileri. Çok ağır, siyah renkte bir odunu vardır. Vatanı Japonya, Malezya, Asya, Amerika ve Afrika olup, çeşidi çoktur.

Kullanıldığı yerler: Eskiden, gömme süs işlerinde, fırçacılıkta, piyano tuşları ve bıçak sapları yapılmasında, ince marangoz sanatlarında kullanılırdı. Çekmeceler, yazı takımları yapımında kullanılırken on altıncı yüzyılda yaygın olarak kaplama işlerinde faydalanılmaya başlandı. İnce tabakalar haline getirilebildiğinden bilhassa Fransa’da yaygın ince marangozluğun en önemli malzemesi oldu. Zamanla abanozun kullanılması ve buna dayanan ince sanat unutuldu.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi