Adana İli Saimbeyli İlçesi Ekonomik Durumu


İlçe ekonomisi % 90 oranında tarım, hayvancılık ve orman işçiliğine dayanmaktadır. İlçemizde bazı vatandaşlarımız, yılın belli aylarında başka illerine çalışmaya giderek geçimlerini temin etmektedirler. İlçemizde önemli tarım ve sanayi tesisi yoktur.

İlçede yetişen başlıca ürünler buğday, arpa, nohut, üzüm, elma, erik, hurma ve kiraz şeklindedir. İlçemizde Tarım Kredi Kooperatifi mevcut olup, ilçede bulunan çiftçilerin gübre ve zirai ilaç ihtiyaçlarını karşılamaktadır. İlçeye bağlı köylerde 14 adet Tarımsal Kalkınma Kooperatifi vardır. İlçemizde tarım arazilerinin kıraç ve verimsiz olması nedeniyle beklenen verim alınamamaktadır. Bunun için sebzeciliğe ve meyveciliğe yönelim vardır.

İlçenin en önemli gelir kaynağı olan kirazın en çok yetiştiği bölge Gürleşen Köyü ve ilçe merkezine bağlı Kale Sekisi bölgesidir. Ancak Kale Sekisi bölgesinde sulama imkanı olmadığından yetişen ürünün kalitesi ve rekoltesi düşük olmaktadır.

İlçede hayvancılık faaliyetlerinin büyük kısmı küçük baş hayvan yetiştiriciliği şeklindedir. İlçe merkezinde ve ilçeye bağlı 25 Köyde yaklaşık 5 bin adet büyükbaş hayvan, 20 bin adet küçükbaş hayvan olduğu tespit edilmiştir.

Fenni arıcılık da ayrı bir gelir kaynağı olup, ilçede yaklaşık 5 bin adet arı kovanı mevcuttur. Bunlardan yaklaşık 50 ton civarında bal üretilmektedir.

Ayrıca ilçemizde üç adet büyük alabalık üretim çiftliği bulunmakta olup bunlardan yıllık yaklaşık 200-250 ton civarında alabalık üretilmektedir.

İlçenin diğer bir önemli gelir kaynağı olan ormancılık, Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerince yapılmaktadır.
İlçemizde Ziraat Bankası mevcut olup, tasarruf ve kredi bankacılığı fonksiyonunu yerine getirmektedir.

M.T.A. Doğu Akdeniz Bölge Müdürlüğünce ilçemiz sınırlarında bulunan madenlerimiz ve yerleri :

MADENİN CİNSİ MADENİN YERİ
Aliminyum – Gümüklütepe, Kızılçatepe, Gökmenler, Küçükakçatepe,Kolumbeyli
Demir  – Aşılık, Koburluk, Beypınarı
Fosfat – Beypınarı
Linyit – Himmetli,

Kaynak: saimbeyli.gov.tr