Adanadaki gezilecek görülecek yerler


Akdeniz bölgesinin en büyük şehri olan Adana gezilecek ve görülecek yerler bakımındanda oldukça zengin. Tarihi ve tabiat zenginlikleri ile ziyaretçilerine eşsiz güzellikler yaşatmakta. Kolay ulaşım imkanları zengin kültürel yapısı renkli bir yaşam tarzına sahip insanları ile mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerden birisi. Eşsiz kendine özgü ve dünyaca meşhur lezzetleri unutulmayacak tadları sizlerin hizmetine sunuyor.

 
Antik Kentler
Açık hava müzesi niteliğindeki ören yeri Ceyhan ilçesi, Kozan-Kadirli yolunun yaklaşık 20. km.sinde Dilekkaya köyü yakınındadır. Anavarza Kalesi, Roma ve İslami dönemlere ilişkin izler taşımaktadır. Ören yerinde ayakta kalan kalıntılardan surlar, zafer takı, kale, sütunlar, yol ve bekçi evi önündeki mozaikli iki havuz görülmeye değerdir. Tufanbeyli İlçesinin 20 km. kuzey doğusundadır. Hitit Ana Tanrıçası Magda-Mater adına düzenlenen dini törenlerin en önemlileri Şar’da yapıldığı bilinmektedir. Ayrıca Romalılardan kalma açık hava tiyatrosu, Bizanslılardan kalma kilise ve 6 m. boyunda “Ala Kapı” mermer bloklardan oluşmuştur. Antik liman kentidir. Günümüzde Karataş’ın batısında yer alan Magarsus kentinde tiyatro, tapınak, kilise ve hamam kalıntıları bulunmaktadır. Yumurtalık-Ayas’ ta bulunan Antik bir liman kentidir. Üç katlı gözetleme kulesi, Osmanlı hamamı, Roma hamamı, sur duvarları bulunmaktadır

Camiler
Merkez İlçedeki Ulu Cami Ve Külliyesi (Ramazanoğlu Cami), Yağ Cami (Eski Cami), Hasanağa Cami, Kozan İlçesindeki Hoşkadem Cami Ve Ceyhan İlçesindeki Kurtkulağı Cami görülmeye değerdir.
Adana Camileri (İnanç Turizmi)

Plajlar
İlin Akdeniz kıyısındaki Karataş ve Yumurtalık ilçeleri kıyı turizmi açısından önemlidir.

Yaylalar
Tekir, Bürücek, Aladağlar, Horzum Fındıklı, Hamidiye, Asar, Asmacık, Armutoluk, Belemedik, Meydan, Çamlıyayla ve Kızıldağ yaylaları eşsiz güzelliğiyle yayla turizmi için önemlidir.
Adana Yaylaları (Yayla Turizmi)

Milli Parklar ve Korunan Alanlar
Karatepe-Aslantaş Milli Parkı
–> Yumurtalık Tabiatı Koruma Alanı

Kuş Gözlem Alanı
Aladağlar Kuş Alanı, Tuzla Gölü Kuş Alanı, Akyatan Gölü Kuş Alanı, Ağyatan Gölü Kuş Alanı, Yumurtalık Lagünleri Kuş Alanı Adana İli sınırlarında bulunmaktadır.
Seyhan ve Ceyhan Havzaları Kuş Alanları

Termal
Bahçe ilçesindeki Haruniye Termal Turizm Merkezi, Aladağ yakınlarındaki Acısu içmesi, Ceyhan’daki Tahtalıköy, Kokarpınar içmesi ve Kurttepe içmesi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan şifalı sulardır.
Haruniye Termal Turizm Merkezi (Sağlık Turizmi)

Sportif Faaliyetler
Adana ili baraj gölünde sörf yapılmaktadır. Yaylalarda trekking ve atlı doğa sporu güzergahları mevcuttur. Bisiklet sürüşü için çok elverişli güzergahlar vardır. Seyhan ve Ceyhan nehirleri baraj gölleri olta balıkçılığı için uygun mekanlardır.
Av potansiyeli yüksek olan ilde Torosların yamaçlarında yaban keçisi, ala geyik ve karaca av hayvanı üretme sahaları kurulmuştur. Akarsularda bol miktarda alabalık yaşamaktadır.
Rafting için çok elverişli ırmaklarından biri olan Göksu, Adana il merkezine 121 km. mesafede olan Feke ilçesindedir.