Adıyaman ili spor etkinlikleri hakkında bilgi


İlimizde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü gözetiminde Futbol, Basketbol, Voleybol, Hentbol, Yüzme, Güreş, Judo, Karate, Atıcılık ve Avcılık, Atletizm, Bilardo, Bisiklet, Satranç, Yelken, Su Altı Sporları, Vücut Geliştirme dallarında müsabakalar yapılmakta olup, her branşın ilimizde il temsilciliği kurulmuş, antrenörler nezaretinde çalışmalar devam etmektedir.

Göksu ve Fırat vadisinde doğan, şahin ve baykuş gibi kuş türlerine rastlanmaktadır. Av hayvanları içerisinde tavşan ve tilki çoğunlukta olup, Gerger tarafında çakal ve az sayıda ayı bulunmaktadır. Adıyaman Merkez Bahçe köyü ve Taş Köyü arasında rastlanan dağ keçileri yeterli sayıya ulaştığında Nemrut Dağı Milli Park alanına nakledileceklerdir.

GAP Su Sporları: Adıyaman Valiliği, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, DSİ Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve Şanlıurfa Valiliği organizasyonu ile yıllardan beri Atatürk Baraj Gölünde su sörfü gösterileri yapılmaktadır.

Yamaç Paraşütü: Nemrut Dağı Milli Park Alanındaki değişik noktalarda zaman zaman yamaç paraşütü yapılmaktadır.

Akarsu Turizmi: Yılın üç ayı (Mart, Nisan, Mayıs) Cendere Köprüsünden Atatürk Baraj Gölüne kadar yaklaşık 10 km.’lik mesafe ile Eski Kahta Kalesinin bulunduğu Nymphaios akarsularında rafting yapma imkanı mevcuttur.

Dağ – Doğa Yürüyüşü: Nemrut Dağı Milli Park alanı içinde yer alan doğa yürüyüşleri planlaması düşünülebilir, ancak şu anda planlı bir etkinlik söz konusu değildir. Bazı turist grupları münferiden yürüyüşler yapmaktadır.

Olta Balıkçılığı : Atatürk Barajı gölünde Azaplı, İnekli, Gölbaşı, Çataltepe ve Dot göletlerinde Sazan, Aynalı Sazan, Yayın balıkları olta ile tutulmaktadır.

Kaynak: adiyaman.gov.tr