Afyonkarahisar kültür ve tabiat varlığı alaca in


İlçesi: Bayat
Kasabası: Bayat
Mevkii: İnpazarcık Mevkii
Konumu: İnpazarcık öneri sit alanı içinde, kaya yerleşiminin 300 m batısındadır.
Grubu: Arkeolojik Sitler
Nasıl Ulaşılır? Afyon-Bayat yolu ve Bayat-İnpazarcık toprak yolundan.

İnpazarcık Kaya Yerleşimi’nin bulunduğu alanın sınırları içerisinde yerleşimin güney batısında yer almaktadır. Alaca İn?e kaya yerleşimlerinin bulunduğu kayalık gruptan önce batıya doğru sonra güneye dönerek Hamam İni Deresi’nin içinden geçerek, buradaki kayalığın kuzey yamacında kısa bir yürüyüş yaparak ulaşılabilmektedir. Dere yıl boyunca kurumadan akmaktadır. Alaca İn, büyük çoğunluğu erozyon sonucu toprakla dolmuş olan birkaç mekandan oluşmaktadır. Kilisenin içine emekleyerek girilebilmektedir. Bu mekanların bütün olarak incelendiğinde kiliseye ait tapınma bölümü ve bağlı odalardan oluştuğu anlaşılmaktadır. Ortadaki bölüm beşik tonozlu tavanında ve duvarlarında sıva üzerine yapılmış fresklerin olduğu, izlerden anlaşılmaktadır. Fresklerden sadece bir tanesinin, havarinin başındaki haleye ait parçası korunabilmiştir. Kilisenin yanında tonoz tavanlı odalar da mevcuttur.
Alaca İn, İnpazarcık Kaya Yerleşimi’nde Hamam İni ile birlikte kısa yürüyüşler yapmak için uygun konumdadır.
Erozyon sonucu iç kısmı toprak ile dolmuştur. Erozyon sonucu tahribatın yanı sıra kaçak kazı yolu ile tahribat vardır. Alanın bilimsel kazı ile ortaya çıkarılması gereklidir.

Kaynak: frigvadisi.org, T.C. Afyonkarahisar Valiliği, Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM), Afyonkarahisar Özel İdaresi