Afyonkarahisar kültür ve tabiat varlığı alanören mezar odaları


İlçesi: İscehisar
Köyü: Çatağıl
Mevkii: Alanyurt beldesi, Çatağıl köyü, Alan önü mevkii
Konumu: Çatağıl Köyünün 1200 m batısı, Doğlat yolunun 60 m kuzeyindedir.
Grubu: Arkeolojik Sitler
Nasıl Ulaşılır? İscehisar-Alanyurt-Doğlat yolundan.

Alanyurt-Çatağıl yolunda Çatağıl köyünün 1200 m batısında yolun solundaki kayalığın doğu yüzüne Erken Bizans Dönemi’nde oyularak yapılmış mezar odalarıdır. Çevredeki mezar odalarından farklı olarak buradaki iki mezar odasının giriş kapısı biçimindeki kanatlarından kabartma süslemeli birer tanesinin korunmuş olmasıdır. Mezar odalarının bazıları iki bazıları birer katlı olarak oyulmuşlardır. Kabartma süslemelerin yer aldığı mezar odaları çok tahrip edilmişlerdir. Kemerli tekne mezar biçiminde olup odaların yan duvarlarına iki katlı olarak oyulmuştur. Mezarların genel olarak yapım ve süslemelerindeki incelikler bunların asil veya savaşçı insanlara ait olduğunu göstermektedir.
Halen kaçak kazılar yapılmakta olup mezarlardan birisinde bulunan kabartma süvari ise boyanarak zarar görmüştür.
Alanören Mezar Odaları, Ağzıkara Mezar Odaları, Ornaş Kayalıkları ve Elmalı İnleri arasında kalan bölüm piknik alanı olabilecek güzellikte ormanlık bir alan olup ulaşımının da kolay olması bakımından önemlidir.
Bölgedeki mezar odaları içinde işçiliği en iyi olan Alanören Mezar Odaları kaçak kazılarla tahrip edilmeye devam edilmektedir. Bu alanda doğal ve kültürel güzelliklerin korunması için yerel olanaklar yetersizdir.

Kaynak: frigvadisi.org, T.C. Afyonkarahisar Valiliği, Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM), Afyonkarahisar Özel İdaresi