Afyonkarahisar kültür ve tabiat varlığı anıtkaya şehitliği ve höyük


İlçesi: Afyonkarahisar Merkez
Kasabası: Anıtkaya
Mevkii: Anıtkaya Beldesinin 1 km kuzeybatısı
Konumu: Anıtkaya Beldesinin 800 m kuzeybatısında Afyonkarahisar-Kütahya karayolundan ayrılan Anıtkaya yol kavşağının 700 m kuzeydoğusunda bulunmaktadır.
Grubu: Şehitlikler
Nasıl Ulaşılır? Afyon-Kütahya-Anıtkaya yolundan

Anıtkaya beldesinin 1 km kuzeybatısında, Afyonkarahisar-Kütahya karayolunun bitişiğinde olup yaklaşık 100 m çapında ve 15 m yükseklikte bir höyüktür. Eski Tunç Çağı’na ait olup çanak çömlek parçaları bulunmaktadır.
Yol yönündeki eteğine Kurtuluş Savaşımızdaki 13. Alay Şehitleri adına anıt dikilmiş ve park yapılmıştır. Üst üste setler halinde duvar çekilmiş ve ortaya merdiven koyulmuştur. Höyük eteğinde elde edilen düzlüğe altıgen beton olan ortasına basamaklı yükselen piramidal dört yüzü eski yazılı bir anıt dikilmiştir. Bu anıtın doğusuna daha sonra 1972 yılında yapılan set üzerine konulan mermer plakalara eski yazıların bugünkü yazılara aktarılması yazılmıştır.
Yazıtta:
Üstte: Anıtkaya (Eğret) : Kurtuluş Savaşımızı eşsiz bir zaferle düğümleyen, Kocatepe?den gürleyerek ve coşarak bir sel gibi bu topraklardan Akdeniz?e akıp giden, Büyük Taarruzda yoğun düşman kuvvetlerinin içine baskınla dalan ve boğaz boğaza amansız savaşlarla Büyük Zafer?in yaratıcıları ve bu uğurda vatanları, onurları ve yurttaşları için canlarını feda eden, sayısız kahramanların şehitliğidir.
A.B.R.M.E. 28 Ağustos 1972
B. ALPKAN

Şehitlik Kaidesi Üzerindeki Yazı Metni:
Bu Taş;
28 Ağustos 1922 Muharebesinde düşman hattı ricatını keserek arkalarından taarruz eden Türk Süvari Kolordusunun bu civarda verdiği şehitler adına dikilmiştir. Kendilerine Cenabı Hakkın rahmeti niyaz olunur.
Şehit Subaylar :
13. Alay Komutanlarından Binbaşı Galip
13. Alaydan Yüzbaşı Hasan Hüseyin
20. Alaydan Üsteğmen Ahmet Nisai
13. Alaydan Teğmen İshak
13. Alaydan Asteğmen Atıf
20. Alaydan Asteğmen Hüseyin
Şehit Erat :
2. Alaydan Mehmet Köse
2. Alaydan Mustafa Emin
2. Tümenden Mehmet Durmuş
13. Alaydan Halil Ömer
13. Alaydan Mehmet Sait
13. Alaydan Galip Mustafa

Kaynak: frigvadisi.org, T.C. Afyonkarahisar Valiliği, Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM), Afyonkarahisar Özel İdaresi