Afyonkarahisar kültür ve tabiat varlığı asar kale


İlçesi: Bayat
Kasabası: Bayat
Mevkii: Asar Tepe
Konumu: Bayat’ın kuşuçumu 5000 m güneybatısı, Ankara Yolunun 2000 m batısında bulunmaktadır.
Grubu: Arkeolojik Sitler
Nasıl Ulaşılır? Afyon-Ankara yolu, Ankara yolu-Asarkale toprak yolundan.

Bayat ilçesinde 1521 m rakımlı ve sarp bir kayalık olan Asar Tepe üzerindedir. Asar Tepe, kuş uçumu olarak Bayat?ın 5300 m güney batısında, Afyonkarahisar-Ankara yolunun 1900 m batısında, İnpazarcık?ın 1300 m güney doğusunda; Eyerli Dağı?nın 3500 m güneyinde yer almaktadır. Başta Köroğlu Beli olmak üzere çevreye hâkim bir konumda olan Asar Kale bölgenin korunması bakımından önemlidir.
Kale Bizans Dönemi’nde önem kazanmıştır. Sarp olmasına rağmen kalesinin yanında çok katlı olarak yapılmış yerleşim birimleri de bulunmaktadır. Katlar arası geçişler düzgün ve dar merdivenlerle birbirlerine bağlanmış olup mazgalların varlığı da yerleşim birimlerinin aynı zamanda savunma amaçlı kullanıldığını göstermektedir. İkinci katta bulunan ancak büyük çoğunluğunun tahrip olduğu gözlenen freskler burada bir kilisenin de varlığına işaret etmektedir. Tepe üzerinde kurulmuş olan kalenin üst kısmında bina izleri, sarnıçlar ve güneyde sura ait kalıntılar bulunmaktadır.
Asar Kale, ulaşımının kolay olması, bulunduğu konum ve yükseltisi nedeniyle gerek çevrenin kolaylıkla gözlenebildiği doğal ve kültürel varlık olarak önemlidir. Yürüyüş ve tırmanmaya uygun olması nedeniyle gerek günlük sportif aktiviteler gerekse bölgedeki turizm aktiviteleri için kullanılması mümkündür.
Doğa ve insan tahribatının Asar Kale?de de var olduğu gözlenmektedir.

Kaynak: frigvadisi.org, T.C. Afyonkarahisar Valiliği, Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM), Afyonkarahisar Özel İdaresi