Afyonkarahisar kültür ve tabiat varlığı Asarlık tepe

İlçesi: İhsaniye
Kasabası: Kayıhan
Mevkii: Asarlık Tepe mevkii-Ayazini
Konumu: Sınırları, Kayıhan Beldesinin 2000 m doğusu, Yeşilyayla yolunun Eskişehir yolundan ayrıldığı noktanın 800 m kuzeybatısından, Yeşilyayla yolunun 100 m kuzeyinden başlamaktadır.
Grubu: Doğal Sitler
Nasıl Ulaşılır? Afyon-Eskişehir-Yeşilyayla yolundan

Afyonkarahisar-Eskişehir yolundan Ayazini beldesine dönülen yolda, Deliktaş Siti’nin batısında Frig Yolu’nun güneydoğusunda yer almaktadır. İki doğal tepeden oluşmaktadır. Volkanik tüflerin aşınmasıyla oluşmuş kuzey-güney doğrultulu doğal sit alanıdır. Kayalarda oyuk şeklinde aşınmalar da gözlenmektedir. Deliktaş Siti’nde bazalt ve tüf oluşumlar kesin olarak birbirinden ayırt edilebilmekteyken burada volkanik tüf kayalıklar daha çok gözlenmektedir.
Volkanik tüflerin oluşturduğu iki tepenin oluşturduğu doğal güzelliklere sahip olan Asarlık Tepe görünümü ve Göynüş Vadisi ile Ayazini arasında yer alan doğal ve arkeolojik sitlerle birlikte bir bütün oluşturması açısından önemlidir.
Doğa ve insan tahribatı gözlenmektedir.

Kaynak: frigvadisi.org, T.C. Afyonkarahisar Valiliği, Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM), Afyonkarahisar Özel İdaresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir