AKÜ Afyon Kocatepe Üniversitesi hakkında bilgiler tanıtımı


Künye

Adi:Afyon Kocatepe Üniversitesi
Logo:
Harita:
Kurulus Tarihi:1992

Erisim

Web:www.aku.edu.tr
Tür:Devlet
Telefon:(0 272) 212 08 81
Faks:(0 272) 214 12 11
Adres:Afyon Kocatepe Üniversitesi Ordu Bulvari AFYONE-
mail:webadmin@aku.edu.tr

Olanaklar

Burs:Var
Yurt:Var
Mediko-sosyal:Var

Tarihçe

Afyon Kocatepe Üniversitesi 21 yeni üniversiteyle birlikte 1992 yilinda kurulmustur. 10 Kasim 1992 tarihinde egitim-ögretim faaliyetlerine baslayan üniversitenin kökleri 1974 yilinda Eskisehir Iktisadi ve Ticari Ilimler Akademisine bagli olarak kurulan Afyon Maliye Muhasebe Yüksekokulunun açildigi 1974 yilina kadar gitmektedir. Afyon Maliye Muhasebe Yüksekokulu 1987 yilinda Anadolu Üniversitesine bagli Afyon Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi haline dönüstürülmüstür. Bu fakülte üniversitenin kurulusu sirasinda Afyon Kocatepe Üniversitesine baglanmistir. Afyon Kocatepe Üniversitesinin kurulusu sirasinda Ege Üniversitesine bagli Usak Meslek Yüksekokulu, Anadolu Üniversitesine bagli Afyon Meslek Yüksekokulu ile Bolvadin Meslek Yüksekokulu bu üniversiteye baglanmistir. Ayrica 1992 yilinda Afyon il merkezinde Afyon Atatürk Saglik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu açilmistir. Bu birimler disinda Afyon’da Fen-Edebiyat Fakültesi, Teknik Egitim Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsü, Usak’ta Egitim Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi kurulmustur. Afyon Kocatepe Üniversitesine bagli yeni fakülte, enstitü ve yüksekokullar kurulmasina iliskin kanun 16 Ocak 2001 tarihinde yürürlüge girmistir. Bu kanunla Afyon’da Egitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Beden Egitimi Spor Yüksekokulu ve Saglik Bilimleri Enstitüsü, Usak’ta ise Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi açilmistir. Afyon Kocatepe Üniversitesinde halen 12 fakülte, 3 yüksekokul, 16 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuvari ve 3 enstitü bulunmaktadir.

Akademik Olanaklar

Genel:

Afyon’da Egitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Beden Egitimi Spor Yüksekokulu ve Saglik Bilimleri Enstitüsü, Usak’ta ise Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi açilmistir. Afyon Kocatepe Üniversitesinde halen 12 fakülte, 3 yüksekokul, 16 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuvari ve 3 enstitü bulunmaktadir. Üniversitemizde 890 akademik personel ve 519 idari personel ile 20.868 ögrenciye egitim, ögretim hizmeti verilmektedir.
Fakülte Sayisi:6
Bölüm Sayisi:48
Enstitü Sayisi:2
Ögrenim Dili:Türkçe
Ögreci Sayisi:
Akademisyen Sayisi:850

Kütüphane

AKÜ Merkez Kütüphanesi 1993 yilinda 600 adet kitap, 222 adet yerli ve yabanci dilde dergi ile dar bir fiziki mekanda hizmet vermeye baslamistir. 1998 yilindan itibaren kütüphanede yeniden yapilanma süreci baslamis; kisa sürede gerek bina, gerek koleksiyon gerekse teknik açidan büyük bir asama kaydedilmistir. Afyon Kocatepe Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Ahmet Necdet Sezer Kampusünde faaliyetlerini sürdürmektedir. Merkez Kütüphane 2500 m2’lik kullanim alanina sahiptir. 100 kisi kapasiteli okuma salonu, 20 kisilik müzik odasi, kitap, CD ve Video kaset türünde yaklasik 61.000 ciltlik koleksiyonu, yerli ve yabanci dilde yaklasik 680 dergi, 436 adet lisans, yüksek lisans ve doktora tezi hizmete sunulmustur. Bilgi Islem Daire Baskanligi ile birlikte yürütülmekte olan bilgisayar egitimi ve internet salonu ile bilgi çaginin gerektirdigi bilgi teknolojileri okuyucularin kullanimina en çagdas sekliyle sunulmaktadir. Merkez Kütüphane Afyon Kocatepe Üniversitesinin egitim ögretim ve arastirma faaliyetlerine yardimci olmak, ögretim elemanlari, ögrenci, personel ve arastirmacilarin bilgi ihtiyaçlarini karsilama anlayisi dogrultusunda hizmet vermektedir.

Teknoloji

ÜAfyon Kocatepe Üniversitesi teknolojik gelismeye oldukça önem vermektedir. Imkanlar ölçüsünde teknolojiyi takip etmeye çalisan üniversitede, network, PC ve MAC sistemleri olarak yeni ve gelismis donanimlariyla yazici, plotter ve modem gibi çevre birimlerinden olusan makine parki ve program kütüphanesi sayesinde üniversitenin içinden ve disindan gelecek tüm bilgisayar hizmet taleplerine cevap verecek organizasyon bulunmaktadir. Ayrica internet kanaliyla uluslararasi veri alanlarina giris saglanmaktadir. Ögrencilere hizmet vermek üzere Ahmet Necdet Sezer Kampüsü’ndeki Bilgi Islem Daire Baskanligi bünyesinde 20 bilgisayarlik, Fen Edebiyat Fakültesi’nde ve Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi’nde 40’ar bilgisayar bulunan laboratuarlar ögrencilerin hizmetindedir. Ayrica her bölümde ihtiyaçlar dogrultusunda gerekli olan bilgisayar bilgisini sunmak için bölümlerin ders programlarinda bulunmaktadir.

Barinma

Afyon ve Usak’ta yüksekögrenim gören ögrencilerin barinma sorunlari büyük ölçüde giderilmistir. Afyon’da Ahmet Necdet Sezer Kampusünde, Kredi Yurtlar Kurumuna bagli 420 erkek, 420 kiz ögrenci olmak üzere 840 kisi kapasiteli karma yurt ögrencilereze hizmet vermektedir. Ayrica 2000 kisilik yurt insaati da bitirilerek 2002-2003 egitim ögretim yilinda hizmete açilacaktir. Iscehisar’da, Bolvadin’de, Sandikli’da, Emirdag’da, Çay’da yurt sorunu bulunmamaktadir. Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarin kapasitesi toplam 2 bin kisidir. Bu sayi yeni yurt binalarinin tamamlanmasiyla 3000’e çikacaktir. Afyon’da yeterli sayida özel erkek ve kiz ögrenci yurtlari da hizmet vermektedir. Usak’ta ise Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 540 kisilik kiz ögrenci yurdu bulunmaktadir. Ayrica 1 Eylül Kampusünde faaliyete geçmis olup, 1000 ögrenci kapasiteli Kredi Yurtlar Kurumuna bagli karma yurt bulunmaktadir. 2002-2003 egitim ögretim yilinda faaliyete baslayacaktir. Bununla beraber barinma sorununu ev tutarak çözmek isteyenlere Afyon’da kiralarin yüksek oldugunu belirtelim. Istanbul’u Ankara’yi aratmayacak ev kiralarini uygun bir fiyata denk getirmek için yaz basinda ev tutmak en iyisidir.

Beslenme

Üniversitenin kampüslerinde ögrencilerin yemek ihtiyacini karsilamak üzere kafeteryalar mevcuttur. Ayrica maddi imkanlari iyi olmayan ögrencilere, üniversite, kendi imkanlari çerçevesinde ücretsiz yemek imkani sunmaktadir.

Saglik

Afyon Kocatepe Üniversitesi Medikososyal Merkezi ögrenciler ile çalisanlarin beden ve ruh sagliklarinin korunmasi amaciyla çalismalar yapmaktadir. Çesitli alanlarda saglik hizmetlerinin verildigi merkez; Afyon’da Ahmet Necdet Sezer Kampusü, Ali Çetinkaya Kampusü, Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Arastirma Hastanesi ( Pembe Hastane) ile Usak’ta Halit Ziya Usakligil Kampusünde hizmet vermektedir. Her birimde birer pratisyen hekim bulunmaktadir. Medikososyal Merkezi’ne basvuruda bulunanlarin tedavisi yapilmakta, daha ileri tetkik ve tedavi gerektiren durumlarda ise ilgili saglik kuruluslarina sevk edilmektedirler. Saglik hizmetleri kapsaminda, sosyal güvencesi bulunmayan ögrencilerin tüm tedavi giderleri, bütçe olanaklari ölçüsünde üniversitemizce karsilanmaktadir.

Kampüs

Üniversitede tiyatro, step, dans ve halk oyunlari ekipleri kurularak pek çok gösteri sunmustur. Üniversite Devlet Konservatuari ve Saglik, Kültür ve Spor Daire Baskanligi isbirligi ile Sema Toplulugu olusturulmus ve gösterilerde bulunmaktadirlar. Ögrenci konsey baskani ve okul temsilcileri isbirligi ile panayir ve sergiler düzenlenmistir. Yine üniversite ögrencilerinden olusan Grup Kocatepe çesitli açilis ve törenlerde konserler vermis, üniversitemizin fakülte ve yüksekokullarinin çay partileri ve mezuniyet törenlerindeki kutlamalara katilmislardir. Üniversite’deAhmet Karahisari Kampusünde bulunan kapali spor salonuna ek spor tesisi yapilarak hizmete açilmistir. Dans, modern dans ve halk oyunlari, güres, tekvando çalismalari bu tesiste sürdürülmektedir. Ali Çetinkaya Kampusünde bir adet futbol sahasinin yapimi tamamlanarak 500 kisilik tribün, 1 adet açik basketbol ve voleybol sahasi hizmete sunulmustur. Sandikli ve Iscehisar Meslek yüksekokullarina basketbol ve voleybol oyun sahalari bulunmaktadir. Üniversitenin ögrencileri, gerek yil içinde, gerekse yeni egitim-ögretim yilinin baslamasiyla birlikte sosyal faaliyetlere de hiz verip, çesitli fakülte ve yüksekokullarda eglence ve çay partileri düzenlemektedir.

Ulasim

Ankara’ya 3, Izmir’e 5, Antalya’ya 4 saat uzaklikta olan Afyon tren hattiyla da birçok sehirle ulasim imkani saglamaktadir. Üniversitenin kampüslerine sehir merkezinden düzenli olarak otobüs ve dolmusla ulasmak mümkündür.

Burslar

Ögrencilere Bolvadinliler Dayanisma Vakfi ve Bolvadin Afyon Egitim ve Kültür Vakfi burs saglamakta bunun yaninda kredi ve Yurtlar Kurumu, sivil toplum kuruluslari ve devlet kurumlarindan da burs verilmektedir.

Kulüp ve Topluluklar

Genel: Ekonomi Kulübü Fotografçilik KulübüGazetecilik KulübüGençlik ve Spor KulübüMatematik KulübüRadyo-TV KulübüTiyatro Toplulugu

Fakülte ve Bölümler

Fakülte:Egitim Fakültesi

Bolum:Sinif Ögretmenligi
Bolum:Sosyal Bilgiler Ögretmenligi

Fakülte:Fen Edebiyat Fakültesi

Bolum:Biyoloji
Bolum:Biyoloji (Ikinci Ögretim)
Bolum:Cografya
Bolum:Fizik
Bolum:Kimya
Bolum:Matematik
Bolum:Matematik (Ikinci Ögretim)
Bolum:Sosyoloji
Bolum:Tarih
Bolum:Tarih (Ikinci Ögretim)
Bolum:Türk Dili ve Edebiyati
Bolum:Türk Dili ve Edebiyati (Ikinci Ögretim)

Fakülte:Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi

Bolum:Iktisat
Bolum:Iktisat (Ikinci Ögretim)
Bolum:Isletme
Bolum:Isletme (Ikinci Ögretim)
Bolum:Maliye
Bolum:Maliye (Ikinci Ögretim)

Fakülte:Mühendislik Fakültesi

Bolum:Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisligi
Bolum:Maden Mühendisligi
Bolum:Seramik Mühendisligi
Bolum:Seramik Mühendisligi (Ikinci Ögretim)

Fakülte:Teknik Egitim Fakültesi

Bolum:Elektrik Ögretmenligi
Bolum:Makine Resmi ve Konstrüksiyonu Ögr
Bolum:Metal Ögretmenligi
Bolum:Yapi Ögretmenligi

Fakülte:Afyon Saglik Yüksekokulu

Bolum:Hemsirelik

Fakülte:Usak Saglik Yüksekokulu

Bolum:Hemsirelik

Fakülte:Usak Egitim Fakültesi

Bolum:Sinif Ögretmenligi
Bolum:Sinif Ögretmenligi (Ikinci Ögretim)
Bolum:Sosyal Bilgiler Ögretmenligi
Bolum:Sosyal Bilgiler Ögretmenligi (Ikinci Ögretim)
Bolum:Türkçe Ögretmenligi
Bolum:Türkçe Ögretmenligi (Ikinci Ögretim)

Fakülte:Usak Fen-Edebiyat Fakültesi

Bolum:Cografya
Bolum:Matematik
Bolum:Tarih
Bolum:Türk Dili ve Edebiyati

Fakülte:Usak Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi

Bolum:Isletme
Bolum:Isletme (Ikinci Ögretim)
Bolum:Maliye

Fakülte:Usak Mühendislik Fakültesi

Bolum:Makine Mühendisligi
Bolum:Tekstil Mühendisligi

Fakülte:Tip Fakültesi
Fakülte:Veteriner Fakültesi