Alerji yapan yiyecekler besinler


alerjiAlerji bazılarımızın korkulu rüyasıdır. Sadece kaşıntı ve kızarıklıkla kalmayıp ateş, üşüme terleme gibi birçok probleme neden olur. Bu belirtilerin dışında burunda kaşıntı , tıkanma ve akma, boğazda kuruluk , görmede azalma , kızarıklık, sulanma , nefes darlığı , kalpte çarpıntı gibi birçok belirti ile karşımıza çıkıyor. İnsan sağlığını sosyal yaşantısını son derece etkileyebilen basit görülmesine karşı olumsuz sonuçlar doğurabilen bir durumdur. Alerjilerin yenilen besinlerden olma olasılığı küçük çocukların %5’inde görülen besin alerjisinin, erişkinlerdeki görülme sıklığı %1’den de az.

Yenilmesi durumunda bazı insanlarda alerji oluşturabilecek besinler ve yiyeceklerse şunlardır ;
İnek sütü, yumurta, balık ve kabuklu deniz ürünleri, kabuklu ve yağlı kuruyemişler (fındık, fıstık gibi), tahıllar, etler, meyveler, sebzeler, kuru baklagiller, baharatlar ve çeşni vericiler, çikolata, bal ve bazı içecekler. Süt ve yumurta gibi bazı besinler, meyve ve sebzelere göre daha sık alerjiye sebep olur.

Peki alerjisi olanlar ne yapmalı. İlk olarak hemen uzman bir hekime başvurulup alerjinin hangi besin maddesine karşı olduğu yapılacak testlerle belirlenmeli. Daha sonra tespit edilen bu besinleri tüketmekten kaçınılmalıdır. Direkt alerjiye neden olan besinleri tüketmekten kaçınmak tek başına yeterli değil. Alerjiye neden olan gıda maddelerini içeren besinlerde alerjiye neden olabilir. Bu nedenle yenilen besinlerin içerisinde alerjiye neden olabilecek gıda maddelerinin olmamasına da dikkat edilmelidir.
Bazı özel aşılar ve yeni tedavi yöntemleri alerjisi olanların umudu olabiliyor. Bu konudaki yenilikleri uzman doktorlardan takip edip başarılı uygulamalar ve kararlılıkla alerjiden kurtulabilmek mümkün olabiliyor.