Ankara Çubuk İlçesi İklim ve Bitki Örtüsü


Çubuk ilçesinin iklimi bulunduğu coğrafi konumundan dolayı bir geçiş iklimi özelliği gösterir. Orta Anadolu?nun tipik karasal iklimi ile Karadeniz bölgesinin nemli iklimi arasında bir geçiş özelliğindedir. Yazları sıcak ve kurak olan iklim, kışları soğuk ve yağışlıdır. Yağışlar kışın genellikle kar şeklindedir. Bağlı bulunduğu Ankara iline göre daha yağışlı olan Çubuk ta yıllık yağış miktarı İlçe merkezinde 401 mm. İken kuzeye gidildikçe bu miktar 448 milimetreye ulaşmaktadır. Halbuki Ankara?nın yıllık yağış miktarı 360 mm. de kalmaktadır. En fazla yağış Kışın düşerken bunu İlkbahar mevsimi izlemektedir. En yağışlı ay ise 59 mm. ile Mayıstır. Yıllık sıcaklık değerlerine bakıldığında; kış sıcaklıklarının düşük, yaz sıcaklıklarının ise yüksek olduğu görülür. Yaz sıcaklık ortalaması 17 derece iken, Kış sıcaklık ortalaması 0 (sıfır) dereceye yakındır. Yılık ortalama sıcaklık 10 derece civarındadır. Havanın donlu olduğu gün sayısı 100 ü geçmektedir.

Bu iklim özelliklerine göre bitki örtüsü de; hem yağış; hem de yükseltinin arttığı kuzeye doğru değişime uğramaktadır. İlçe güneyinde belirgin bir şekilde step(Bozkır) hakim iken; kuzeye gidildikçe ormana dönüşmektedir. Kuzeydeki Aydos Dağına ulaşıldığında, bitki örtüsünün tamamen ormana dönüştüğü görülür. Ormanlardaki ağaç türleri Meşe, Kayın ve Çamlardan oluşur. Ova kenarlarında yer alan vadi tabanlarında ise söğüt ve kavak ağaçlarının bulunduğu dikkati çekmektedir.

Çubuk ilçesi Ankara ya 40 km uzaklığa sahip olmasına karşın Ankara?nın bir sayfiye ve dinlenme merkezi durumundadır. Rengarenk yaylaları üzerideki temiz havası ile değerlendirileceği günleri beklerken; Halen unutulmayan Ankara Balı, Ankara Armudu, Vişnesi ve Turşusu ile kendini unutmayanlarına hizmet vermeye devam etmektedir.

Kaynak: Cubuk.gov.tr