Ankara Etimesgut İlçesi Ekonomik Durumu


Sanayi : Atatürk?ün emriyle 1928 yılında iskana açılan ve aynı yıl nahiye statüsü kazanan Etimesgut 19 bağlı köyü ile bölgede hareketli ve canlı bir konumda iken 1968 yılında Yenimahalle İlçesine bağlı bir mahalleye dönüştürüldükten sonra ekonomik gelişmesini büyük ölçüde kaybetmiştir.

Her ne kadar İlçe merkezinde sanayi ve ticari müesseseler mevcut ise de, bunların yeterli olmadığı, ilçe halkının geçimini Ankara?da ve İlçe sınırları içinde kurulu bulunan çeşitli atölye ve küçük çaplı üretime dönük iş yerlerinde çalışarak temin ettiği gözlenmektedir.

Ankara Şeker Fabrikasının ilçe merkezinde kurulmuş olması istihdam ve ekonomik yönden rahatlatıcı olmuştur.

İlçemiz çevresinde irili ufaklı 40-45 adet değişik üretim dallarında imalata dönük atölye ve işyerleri mevcuttur. İlçe sınırları içinde kurulan Ankara genelinde ve İlçemize hizmet veren Şaşmaz Oto Sanayi sitesi büyük bir ihtiyacı gidermektedir.

İlçede ticaret alanında kayda değer hareketlilik söz konusu değildir. Genel olarak bölge halkı dar ve orta gelir grubuna sahip işçi, memur ve küçük esnaflardan oluşmaktadır.

İlçemizde halen Ziraat Bankası, İş Bankası, Akbank ve Vakıfbank?ın şubeleri hizmet vermektedir.

İlçemizde Eryaman Bölgesinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresince Etaplar halinde hızlı yapılaşma, Güzelkent Kooperatifler Birliği ve Elvanköy Konut Üretim ve Yapı Kooperatifleri Birliği gibi büyük ölçekli kooperatifleşme mevcuttur.

1 Haziran da Etimesgut İlçesinin kuruluş yıldönümü geleneksel olarak her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Kaynak: Etimesgut.gov.tr