Ankara Kızılcahamam İlçesi Turizmi

İlçemiz Belediyesince geleneksel olarak her yıl Ağustos ayının üçüncü haftası düzenlenen Festival; 1965 yılından 1994 yılına kadar ?Soğuksu Festivali? 1994 yılından bu güne kadar ise ?Su Festivali ? adı altında düzenlenmiştir. İlçemizi ekonomik yönden geliştirmek, tanıtmak ve ilçemize turist çekmek amacıyla düzenlenen bu etkinlikler üç gün devam etmekte olup sünnet şöleni, havai fişek gösterisi, müzik şenlikleri ve yağlı güreşler gibi etkinlikleri kapsamaktadır. Bunun yanında 16.07.1934 tarihinde İlçemizi ziyaret eden Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk?ün İlçemizi ziyaret ve geliş gününün ilki 1966 yılında kutlanmış ancak, daha sonra kutlanmamıştır. Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğünün koordine etmesi ile 16 Temmuz 2000 tarihinden itibaren tekrar kutlanmaya başlanmıştır. Bu kutlamalar çerçevesinde Soğuksu Milli Parkı içerisinde Ulu Önder Atatürk?ün dinlendiği çam ağacının yanında günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmacıların dinlenmesinden sonra müzik şenlikleri ve aynı gün akşamı ise şehir stadyumunda havai fişek gösterileri yapılmaktadır.

Kızılcahamam ilçesi Ankara ili sınırları ile mukayese edildiğinde en yoğun orman örtüsüne sahip olan bir yerleşim yeri olması nedeniyle bu orman düzeni içerisinde ülkemizde mevcut sayılı ormanlara sahip olup bu özelliğiyle yoğun bir nüfus ve hava kirliliği özelliğini taşıyan Ankara için bir akciğer görevi yapabilecek kapasitededir.

Sınırları içinde bulunan 3 adet barajla Ankara?nın su ihtiyacının çok büyük bir bölümünü karşılayan ve sağlık turizmi alanında ciddi yatırımların yapılmasına imkan veren ve çok az sayıda yerleşim yerine nasip olan yer altı su kaynaklarının zenginliği ve çeşitliliği ile şifa dağıtan bir ilçe konumundadır.

Yukarıda arzedilen zengin termal su kaynakları ile birlikte havasının temizliği ve zengin orman örtüsü ilçemizin turizm potansiyelini öne çıkarmış ve İlçe merkezi Bakanlar Kurulunun 07 Aralık 1985 gün ve 85/10036 sayılı kararı ile turizm alanı ilan edilmiştir. Bu zaman dilimi içinde arzu edilen seviyede bir gelişme sağlanabildiğini söylemek mümkün olmamakla birlikte, turizme yönelik özel yatırımlar devam etmekte olup ilçemizde bulunan turizm amaçlı tesis ve yatırımlar aşağıdaki gibi özetlenebilir. İlçemizde 7 otel ve bir tatil köyü bulunmaktadır.

Soğuksu Milli Parkı içerisinde bulunan mülkiyeti Başkent Üniversitesi Eğitim Vakfına ait 4 yıldızlı Patalya Termal Resort Oteli 156 oda ve 312 yatak kapasitesine sahiptir. Otel, 300 kişilik toplantı salonları ve 225 kişilik konferans salonu ile Kongre turizmi açısından da önemli bir işleve sahiptir.

İşletmecisi Aneks İthalat İhracaat Turizm İnşaat ve Sanayii Ticaret A.Ş.?ye ait olan Hotel Ab-ı Hayat. 93 oda 203 yatak kapasitelidir.. Bu işletme üç yıldızlıdır

Ankara Valiliği Özel İdare Müdürlüğüne ait Termal Tesis; 1987 yılında hizmete girmiştir. Bu tesis 26 oda 55 yatak kapasitelidir.

Mülkiyeti Belediyemize ait olan Kaplıca Oteli, Soğuksu Milli Parkı yolu üzerinde, Büyük Kaplıca yanındadır. 34 oda ve 80 yatak kapasiteline sahiptir.

Mülkiyeti Belediyemize ait olan Soğuksu Termal Oteli 21 oda, 3 süit daire ve 64 yatak kapasitelidir.

Boğaziçi Termal Çam Oteli, 3 yıldızlı, 45 oda ve 100 yatak kapasitelidir. Milli Park içerisinde bulunmaktadır. Otelin irtifa hakkı S.S.K’ya ait iken 2001 yılı içersinde bu imtiyaz Orman Bakanlığınca iptal edilmiştir. Otel Kaymakamlığımızca 2886 Sayılı Kanunun 75. maddesi gereğince 10.01.2005 tarihinde tahliye edilerek 28.01.2005 tarihinde Orman Bakanlığına teslim edilmiş olup şu an faaliyet göstermemektedir.

İlçemiz İsmetpaşa mahallesinde mülkiyeti ASYAFİN A.Ş.?ye ait 98.125m2 alana kurulu Asya Kızılcahamam Termal Tatil Köyü. Bünyesinde 1568 yatak kapasiteli 494 konutluk devre mülk, 4 yıldızlı 200 yatak kapasiteli Termal otel, Sosyal Tesisler, Yüzme Havuzları, Ticaret ve Kültür Merkezleri, açık ve kapalı Spor Salonları ile Rekreasyon alanı mevcuttur. Bu proje içerisinde, kapasiteleri 5 ila 80 arasında değişen muhtelif büyüklüklerde 10 adet toplantı salonu ve 450 kişilik 1 adet çok amaçlı salon bulunan Kongre ve Kültür Merkezi özellikle Kongre turizminde ilçemize ciddi bir hareketlilik kazandırmıştır.

Otel Şifa Hayat Suyu Kaplıca Oteli Aneks İthalat İhracaat Turizm İnşaat ve Sanayii Ticaret A.Ş.?ye olup 55 oda ve 140 yatak kapasitelidir. Toplam 450 kişilk 2 salonu ile kongre turizmine katkıda bulunmaya adaydır.

2005 yılı Temmuz ayında faaliyete geçen Hakim Evi 66 yataklı, 33 odalı olup bu odalardan 6?sı duple 6?sı suit şeklindedir. Hakim Evi bay bayan havuzları, sauna, Jakuzi, Restorant, Oyun Salonu ve Konferans solonu ile hizmettedir.

İlçemiz girişinde 24 devremülk kapasiteli Akasya Termal Tesisi inşaatı tamamlanrak hizmete başlamıştır.

İlçemizde mevcut yatak kapasitesi pansiyon ve küçük oteller hariç 2600 civarındadır. Bunun dışında toplam 128 yatak kapasiteli 2 adet küçük otel ve 1 adet pansiyon bulunmaktadır. Yukarıda sayılan faal tesislerimizde istihdam edilen personel sayısı 600?dür ve %75?i Kızılcahamam?ın yerli insanıdır.

Kaynak: Kizilcahamam.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir