Antepfıstığı teknikerliği mesleği hakkında bilgi


ANTEPFISTIĞI TEKNİKERİ

TANIM

Antepfıstığı yetiştirilmesinde ziraat mühendisine yardımcı eleman olup, tarımsal üretimi artırma, yetiştiricilik, işleme tekniği ve pazarlama konularında çalışan kişidir

GÖREVLER

• Bahçe kurma aşamasında plan ve programın yapılması,
• Yetiştirilecek antepfıstığı türünün seçilmesi,
• Antepfıstığının yetiştirilmesi sorunların saptanması ve giderilmesi,
• Antepfıstığının işlenmesi ve pazarlanması
konularında çalışmaları, ziraat mühendisinin gözetimi altında yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

• Tarımsal Aletler,
• Testere,
• Aşı Malzemeleri,
• Budama Makası,
• Bilgisayar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Antepfıstığı teknikeri olmak isteyenlerin;
• Biyolojiye, özellikle botanik konularına ilgi duymaları ve bu alanda başarılı,
• Açık havada çalışmaktan ve bitki üretmekten hoşlanan,
• İnsanlarla, özellikle (çiftçilerle) iyi iletişim kurabilen,
• Bedence sağlam ve dayanıklı
Kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Antepfıstığı Teknikeri tarımsal faaliyetlerin ve ürünün yetişme periyodu göz önüne alınarak bazı dönemlerde ağırlıklı olarak arazi şartlarında, (sıcak topraklı ortamlarda) danışmanlık ve planlama hizmeti verecekleri zaman büro koşullarında görev yaparlar; fıstık işleme zamanında kontrolörlük yapabilirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu Programı bitirenler Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı kuruluşlarda, Tarım İl ve ilçe müdürlüklerinde, ilgili konuda faaliyet gösteren enstitülerde ve özel antepfıstığı işletmelerinde çalışabilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Meslek eğitimi “Antepfıstığı Tarımı ve Teknolojisi” programı adı altında sadece Gaziantep Üniversitesi Nizip Meslek Yüksek Okulunda verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

• Meslek Liselerinin “Antepfıstığı Tarımı ve Teknolojisi” önlisans programına sınavsız geçiş için belirlenen bölümlerinden mezun olanlar “Antepfıstığı Tarımı ve Teknolojisi” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

• Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir.
1.Yıl: Rapor yazım ve Sunum Tekniği, Bilgisayar, Matematik, Bahçe Bitkileri Yetiştiriciliği, Bitki Besleme, Antepfıstığı Çeşitleri, Toprak Bilimi İngilizce 1, Türkçe, Bilgisayar Uygulamaları, Meteoroloji, Fidan Yetiştirme Teknikleri, Bahçe Tesisi, Antepfıstığı Anaçları ve Özellikleri, Gıda Mevzuatı ve Antepfıstığının besin Değeri, Antepfıstığının Ekolojik İstekleri, Tarım Ekonomisi, İngilizce 2 ve Beden Eğitimi ve Spor dersleri okutulur.
2. Yıl: Bitki Islahı, Ağaçların Aşıya Hazırlanması, Antepfıstığının Gübrelenmesi, Budama, Antepfıstığının Hasat Sonu Fizyolojisi, Pazarlama, İngilizce 3, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Antepfıstığında Döllenme Biyolojisi, Antepfıstığı Hastalık ve Zararlıları, Antepfıstığı İşleme Tekniği, Sulama, Uygulama, Bitirme Projesi ve İngilizce 4 dersleri okutulur.
Ayrıca 1. ve 2. yılın sonlarında yaz aylarında 40 işgünü staj yapılır.
MESLEKTE İLERLEME
“Antepfıstığı Tarımı ve Teknolojisi” ön lisans programını bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde ÖSYM’nin “Antepfıstığı Tarımı ve Teknolojisi” ön lisans mezunları için belirlediği lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler çeşitli kurum ve kuruluşların burs ve kredi imkanlarından faydalanır.
Kamu sektöründe Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı kuruluşlarda yasal olarak belirlenen derece ve kademede işe başlanır. Ücretler kıdeme ve yıllık olarak belirlenen oranlara göre artar.
Özel sektörde ise işyerlerine göre farklılık göstermekle birlikte ilk işe girişte asgari ücret civarında ücret verilir. Bu ücret işteki başarıya ve yapılan anlaşmaya göre yükselebilmektedir.
DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
• İlgili Eğitim Kurumları,
• Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
• Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.