Antibiyotik Kullanmanın Zararları


1Gereksiz içilen antibiyotikler, bakterileri güçlendirip ölümcül sonuçlara yol açıyor. Diyetisyen Bilgili ise doğru beslenmenin önemine dikkat çekiyor ve uyarıyor: Kefir, ıspanak, zencefil ve kivi gibi gıdalar, hastalıklara karşı ilaç etkisi yapıyor. Bilinçsiz kullanılan antibiyotikler, bakterileri dirençli hale getiriyor. Türkiye, gereksiz antibiyotik kullanımında başı çekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili, en basit hastalıklarda bile antibiyotik içildiğini söylüyor. Bilgili, “Bağışıklık sistemi, vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan, zararlı mikropları fark edip yok etmeye çalışan bir sistemdir.

Antibiyotik kullanmadan bağışıklık sisteminizi doğal formüllerle güçlendirmeniz mümkün” diyor. Bilgili, tüketilmesi gereken doğal antibiyotikleri ise şöyle sıralıyor:

  • Sarımsak-soğan: Mucizevî besin sarımsak; bakteri, mantar ve virüsleri2 yok eder. Özellikle çiğ tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğan da bağışıklığı kuvvetlendiren çok güçlü bir antioksidandır.
  • Kefir: Düzenli tüketildiğinde gripten koruyor. Bağırsakta kanser oluşturan etkenleri engelliyor.
  • Ispanak: Enfeksiyonları önleyip, bağışıklığı güçlendiren ıspanak, vücudu koruyor. Enfeksiyonlarla savaşıyor. Kalp hastalıklarına karşı koruyor.  
  • Turp: Çok güçlü bir antioksidan olan turp, soğuk algınlığını önlüyor. Öksürüğe iyi geliyor.
  • Brokoli: Bağışıklığı destekliyor. KOAH hasarının engellenmesinde etkili oluyor.
  • Zencefil: Doğanın mucizevî besinlerinden zencefil, gripten kansere kadar çok sayıda hastalığa karşı koruyor. Sindirimi ve hazmı kolaylaştırıp mide bulantısını gideriyor.12
  • Kırmızıbiber: Bağışıklık sistemini güçlendirirken, kalp krizi riskini azaltıyor. Ağrı kesici ve iltihap çözücü etkisinin yanında kolesterolü düşürüyor, mide asidini düzenliyor ve mikrop öldürücü özelliğiyle kış aylarında şifa kaynağı olarak öne çıkıyor.
  • Kivi: Portakaldan daha fazla C vitamini içeriyor. DNA’yı koruyor. Kan şekeri kontrolünü sağlıyor. Öksürüğe ve nefes darlığına iyi geliyor.
  • Pırasa: Kalbi besliyor. Birçok kanserden koruyor.
  • Nar: Özellikle kış aylarında artan gribal enfeksiyonlara karşı koruyan nar, kalp ve damar dostu bir meyvedir. Damar tıkanıklığını azaltıcı ve tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir. Kansere karşı etkilidir.

ÖKSÜRÜK KESEN TARİF

Siyah turpu üst kısmından kesip içerisini oyun. (İçinden çıkan parçaları atmayıp salatada kullanın.) Oyduğunuz kısmına bal koyun. Bir bardağın üzerine oturtun. Turpa alttan çok minik bir çizik atın ki, içerisine koyduğunuz bal, turp suyu ile özdeşleşip bardağa akabilsin. Bir gece bekletip, sabah-akşam içerek 2 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde fayda sağlayabilirsiniz. Turpun en az kendisi kadar faydalı olan yapraklarını da salatalarınızda kullanabilirsiniz.