AŞIK VEYSEL ŞATIROĞLUNUN HAYATI ESERLERİ EDEBİ KİŞİLİĞİ


Aşık Veysel Şatıroğlu, Aşık Veysel Şatıroğlu kimdir, Aşık Veysel Şatıroğlu hayatı, Aşık Veysel Şatıroğlu eserleri, Aşık Veysel Şatıroğlu kitapları, Aşık Veysel Şatıroğlu edebi kişiliği, Aşık Veysel Şatıroğlu eğitimi, Aşık Veysel Şatıroğlu şiirleri, Aşık Veysel Şatıroğlu ile ilgili bilgiler, Aşık Veysel Şatıroğlu hakkında bilgi, Aşık Veysel Şatıroğlu yazıları hakkında bilgiler burada.

25 Ekim 1894’te Sivas’ın Şarkışla ilçesi Sivrialan köyünde dünyaya geldi. 21 Mart 1973’te yine Sivrialan’da yaşamını yitirdi. Çocukken çiçek hastalığı yüzünden bir gözünü, daha sonra bir kaza sonucu diğer gözünü kaybetti. Saz çalmayı öğrendi.

Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Emrah, Dadaloğlu gibi halk ozanlarından etkilenerek türkü yorumu ve sazda ustalaştı.

İki kez evlendi. 7 çocuğu oldu. Anadolu’yu kent kent dolaşıp şiirlerini sazıyla seslendirdi. Köy Enstitüleri’nde saz ve halk türküleri dersleri verdi. Ölüm nedeni akciğer kanseri.

En güzel şiirlerinden bazılarını ölümünden hemen önce yazdı. Şimdi Şarkışla’da her yıl adına bir şenlik yapılır. Türkçesi yalındır. Dili  ustalıkla kullanır. Tekniği gösterişsiz ve nerdeyse kusursuzdur.

Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içedir. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de var.

e-devlet e-devlet

Şiirleri:

Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimi kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

http://www.etoplum.com/asik-veysel-satiroglunun-hayati-eserleri-edebi-kisiligi.html