ASLANPENÇESI (ALCHEMILLA VULGARIS) HAKKINDA BİLGİ


ASLANPENçESi (Alchemilla vulgaris) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, ASLANPENçESi (Alchemilla vulgaris) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, ASLANPENçESi (Alchemilla vulgaris) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, ASLANPENçESi (Alchemilla vulgaris) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, ASLANPENçESi (Alchemilla vulgaris) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Frauenmantel Taumentel, Fr. Manteau de Notre-Dame Alchémille vulgaire, İng. Lady’s mantle. Familyası: Gülgiller (Rosaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Nemli bölgelerde yetişir.

Mavi-yeşil filizlere, yarım daire şeklinde katlanmış çepeçevre testere dişine sahip yaprakları olan bitki. 10-15 cm yükseklikte, mayıs-haziran aylarında çiçek açar. Yeşil küçük çiçekleri vardır. Çayır ve otlaklarda dere kenarlarında ve bütün Avrupa’da rastlanır.

Kullanıldığı yerler: Çiçekli bitki veya yalnız yaprakları yazın toplanır. Özellikle taninli maddeler yanında, acı yağ ihtiva eder.

Bu bitki esas olarak düz kasları büzüştürücü olarak etkilidir. Bu sebepten kadın hastalıklarında, kanamalarda ve ishalde kullanılır. İyileşmeyen yaralarda dışarıdan banyo olarak ve diş etlerinin kanamasını durdurmada gargara olarak da kullanılır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi