Ayvanın Sağlığa Faydaları


1Meyveler sağlığımızın en önemli parçasıdır. Her gün azda olsa meyve tüketmemiz gerekmektedir. Meyveler sağlıklı kalmamız için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinler bakımından çok zengindir. Ayva da sağlık açısından tüketebileceğimiz ve içerdiği vitamin ve mineraller açısından zengin bir meyvedir. Ayvayı tüketen çok azdır. Ayva C vitamini ve lifli besin kaynağının başında gelmektedir. Ayvanın birden fazla faydası bulunmaktadır. Faydaları aşağıda yer almaktadır.

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığına İyi Gelir: İnflamatuvar bağırsak hastalığının nedeni hala bilinmiyor. Uzmanlar kalıtsal olabileceği gibi çevre koşullarından da kaynaklanabileceğini söylüyorlar. Ayvanın anti alerjik özelliğinin olması ve yüksek miktarda C vitamini içermesi bu hastalık için önemli bir umut kaynağı olmuştur. Bu tür bağırsak hastalıklarının tedavisine yardımcı olduğu gibi hastalıkla mücadele etmesi için bağışıklık sitemine katkıda bulunur.

Ayva Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Ayva kalorisi düşük ama diyet lifi yüksek bir meyve türüdür. Taze ve çiğ 100 gramlık bir ayva sadece 57 kalori içermektedir. Aynı zamanda doymuş yağ, sodyum oranı da düşüktür. Bütün bu özelliklerinden dolayı genel anlamda kilo vermeye yardımcı olduğu gibi diğer organlar için de önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle kış aylarında kilo alan kişiler ayva tüketimiyle birlikte bu sorunlarını bir nebze aşabilirler. Ayvanın doyurucu özelliğin olması geç acıkmayı sağlar.2

Ayva Ülser Tedavisine Katkı Sağlar:  Çin’de yapılan bir araştırma ayvanın mide ülserine karşı etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında ayva suyu da mide ülseri hastalar için faydalıdır. Bunun yanında mide ve bağırsak sistemini rahatlatır. Mideyi kuvvetlendirir. İçerdiği zengin derecedeki lifler midenin güçlenmesini sağlar.

İshal, Kabızlık ve Hamoroide İyi Gelir: Özellikle sabah bulantılarına iyi geldiği bilinir. Ayva balla karıştırılarak tüketildiğinde ishal, kabızlık ve bağırsak enfeksiyonlarının giderilmesine ciddi anlamda katkı sağlar. Ayva aynı zamanda hemoroid hastalığını tedavi eden şuruplarda kullanılır. Düzenli olarak tüketildiğine ayvanın sindirim ve boşaltım yollarına ciddi anlamda karşı sağladığı aşikârdır.

Hücreleri Tedavi Eder: Birçok meyvenin genel özelliği çok iyi bir antioksidan olmalarıdır. Ayva da bunlardan bir tanesidir. Ayva şaşırtıcı antioksidan özelliği ile yaşlanma sürecini yavaşlatır. Bunu hücrelerin hızla yaşlanmasına ve fonksiyonlarını yitirmesine neden olan serbest radikalleri ortadan kaldırarak başarır.

Kalp Hastalıklarından Korur: Ayvanın antioksidan özelliği kalp ve damarları korumaktadır. Doğal bir antibiyotik olan bu özelliği ile damarların tıkanmasına engel olarak kalbin çalışmasına katkıda bulunur.

Ayva Bulantı ve Kusmaya İyi Gelir: Fırında ayva, mide bulantısı ve kusma problemlerine iyi gelir. Çok iyi bir idrar söktürücü olması sıvı birikmesine engel olur. Ayrıca etkili bir antiviral özelliği vardır.

Ayva Kan Basıncını Düşürür: Potasyum açısından zengin olan ayva, kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur. Böylece damarlarda ve kalp üzerinde olabilecek hasarları engeller.

Kolesterolü Dengeler: Ayva kandaki LDL veya kötü kolesterol düşürmek için düzenli olarak tüketilebilir. Bunun yanı sıra antioksidan olduğu için kanı temizleme özelliği vardır. Ayvanın bu özelliği ayrıca kalp sağlığını korumak için önemlidir.

Ayvanın Anti Kanser Özelliği: Ayvanın antioksidan özelliğine sürekli vurgu yaptık. Birçok meyvede bulunan bu özellik serbest radikallere karşı vücudun mücadelesini güçlendirir ve kötü huylu kanser hücrelerini yok eder.  Ayvanın içerdiği vitamin ve elementler, özellikle kolon kanserine neden olan toksin ve kimyasalları engelleyerek mukus zarlarını korur. Böylece kolon kanseri riskini azaltır.

Stresi Azaltır: Ayva strese karşı etkili bir meyvedir. Stresle mücadelede bünyeye yardımcı olur ve dolaylı olarak zihin sağlığını korur. Bunu antioksidanlar sayesinde yapar. Stresten kaynaklanan zihin yorgunluğunu giderir.

Karaciğere Faydalıdır: Ayvanın içerdiği antioksidanlar karaciğer içinde önemlidir. Doğal antibiyotik görevi gören ayva, karaciğeri serbest radikallerden temizler ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. İçerdiği minerallerin yardımıyla karaciğeri güçlendirir.

Ayvanın Göz Sağlığına Faydaları: Çin’de yapılan bir bilimsel araştırma, ayvanın göz sağlığı için de önemli bir besin kaynağı olduğunu ortaya koymuştur. Ayvanın haşlanmış veya çiğ olarak tüketilmesinin göz sorunlarına iyi geldiği ve ayrıca boğaz ağrılarını tedavi ettiği, öksürükleri giderdiği ve iltihabı önlediği belirlenmiştir.

Solunum Yollarına Faydaları: Özellikle ayva suyunun solunum yollarına önemli katkısı vardır. Solunum yolları rahatsızlıklarına, astım ve anemi hastalıklarına yardımcı olur. Hastalıkların şiddetini azaltıcı özelliği vardır.  Düzenli olarak tüketildiğinde tüberküloz, dizanteri ve karaciğer yetmezliği gibi farklı hastalıkların tedavi edilmesini sağlar.