BAĞKUR KIZ YETİM AYLIĞI


Soru

4/a (SSK) sigortalısı olarak çalışan bekar bir bayanım. BAĞ-KUR emeklisi iken vefat eden babamdan yetim aylığı alabilir miyim?

Cevap

Kız çocuklarına aylık bağlanabilmesi için; sigortalı olarak çalışmamaları ve herhangi bir yerden aylık almamaları gerekmektedir. 4/a sigortalısı olmanız nedeniyle babanızdan dolayı yetim aylığı bağlanması mümkün değildir.

Soru

BAĞ-KUR emeklisi eşimden dul aylığı alıyorum. Aynı zamanda babamdan da BAĞ-KUR’dan kız yetim aylığı alabilir miyim?

Cevap

Her iki aylığı birlikte almanız mümkün değildir. Tercih ettiğiniz dosyadan aylık talebinde bulunabilirsiniz.

Soru

Annem SSK’dan, babam ise BAĞ-KUR’dan emekli aylığı alıyorlar. Ben ise tarım sigortalısıyım. Annem ve babamın vefat etmeleri halinde her ikisinden de maaş alabilir miyim?

Cevap

Tarım sigortasına tabi olduğunuzdan, anne ve babanızın vefatı halinde tarafınıza yetim aylığı bağlanması mümkün değildir.

Soru

İsteğe bağlı emekli maaşı alan bekar bir bayanım. BAĞ-KUR emeklisi iken vefat eden babamdan yetim aylığı alabilir miyim?

Cevap

Kız çocuklarına BAĞ-KUR’dan yetim aylığı bağlanabilmesi için; herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi çalışmaması ve kurumdan aylık almaması gerekmektedir.

Soru

5510 sayılı Kanuna göre BAĞ-KUR’dan yetim aylığı alan kız çocukları, evlenmeleri halinde evlenme ödeneği alabilecek mi?

Cevap

Evlenmeleri nedeniyle gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına, evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde, almakta olduklar

Soru

Çiftçi BAĞ-KUR’undan dolayı yetim aylığı alan bir bayanım. Evlendiğimde evlenme ikramiyesi alabilir miyim?

Cevap

Çiftçi BAĞ-KUR’undan dolayı yetim aylığı kız çocuklarının evlenmeleri halinde, evlenme ikramiyesi ödenmektedir.

Soru

Annem, BAĞ-KUR emeklisi iken vefat etti. Ben reddi miras davası açtım. Bu durumda BAĞ-KUR’dan yetim aylığı alabilir miyim?

Cevap

Reddi miras davası açmanız, aylık almanıza engel değildir.

Soru

BAĞ-KUR’dan yetim aylığı alan ablam vefat etti. Cenaze ödeneği alabilir miyim?

Cevap

Kız yetim aylığı alan kişilerin ölümleri halinde, cenaze ödeneği ödenmemektedir.

Soru

BAĞ-KUR’dan kız yetim aylığı alıyorum. İsteğe bağlı sigortalı olmam halinde yetim aylığım kesilir mi?

Cevap

5510 sayılı Kanun kapsamında (5510 sayılı Kanunun 5. maddesinin (a),(b) ve (e) bentleri hariç) veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklara ölüm sigortasından aylık bağlanmaktadır. Buna göre isteğe bağlı sigortalılık çalışma olarak değerlendirilmediğinden, isteğe bağlı sigortalı olan çocuklara Kanunda belirtilen diğer koşulların da yerine gelmesi halinde ölüm sigortasından gelir/aylık bağlanır. Ancak bu sigortalılıkları sonucu kendilerine gelir/aylık bağlanması halinde aldıkları yetim aylıkları kesilir.