Barmenlik mesleği


BARMEN – BARMAİD

_______________________________________________________

 

TANIM

 

Turistik tesislerin ve eğlence yerlerinin bar adı verilen bölümlerinde müşterilere içki servisi yapan bar hizmetlerinin satış ve servisini yapan kişidir.  (Erkeklere Barmen, kadınlara Barmaid denir.)   

GÖREVLER

 

–          İçki, bardak vb. malzemeleri yerleştirir, düzenini sağlar.

–          Müşterilerinin içki siparişlerini alır,

–          İsteğe göre içkiyi hazırlar ve servisini yapar,

–          Barda ki içki stoklarını ve diğer malzemeleri kontrol eder ve eksiklerin tamamlanması için gerekeni yapar,

–          Satılan içkilerin parasını alır ve çalışma süresinin sonunda hesabı ilgililere teslim eder,

–          Çalıştığı mekanın temizliğinden ve düzeninden sorumludur.

                       

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 

–          Kokteyl karıştırma bardağı,

–          Kokteyl karıştırma kaşığı,çubuğu

–          Süzgeçler,

–          Mikser – karıştırıcı,

–          Buz çekici,

–          Buz kırma makinesi,

–          Meyve presi,

–          Şampanya kovaları,

–          Damlalık, ölçek,

–          Mantar çıkarıcı vb.,

–          Çeşitli içkilere uygun bardaklar,

–          Kuruyemişler, çerezler ve içecekler.

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Barmen-barmaid olmak isteyenlerin;

–          Bedence sağlıklı, dayanıklı,

–          Ellerini çabuk ve ustalıkla kullanabilen,

–          Başkaları ile iyi iletişim kurabilen,

–          Güler yüzlü, nazik, sabırlı, sır tutabilen

–          Kendisini ve çevresini temiz ve düzenli tutmaya özen gösteren,

kimseler olmaları gerekir.

Sağlıklı  iletişim kurabilen ve esprili olmak,yabancı dil bilmek başarıyı artırıcı özelliklerdir.

 

 

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Barmen/Barmaid kapalı ortamlarda ve ayakta görev yapar. Gece geç saatlere kadar çalışması gerekir, görevi sırasında müşterilerle oldukça yoğun etkileşim halindedir. Barmenlik yeni insanlar tanıma olanağı sağlayan bir meslektir.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

Barmenler çeşitli otellerde, eğlence yerlerinde, restoranlarda ve cafe-barlarda görev yaparlar. Bu meslekte kadınların barmaid olarak çalışmaları oldukça yeni bir durumdur. Barmenlik eğitimi gören bir kimsenin iş bulma şansı yüksektir.

 

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

Ülkemizde Barmen/Barmaid olabilmek kişinin tamemen özel ilgisi doğrultusunda gelişmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı  örgün ve yaygın mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında yiyecek içecek hizmetleri alanı bar dalında eğitimi  verilmektedir.

 

 

Üniversitelerin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokullarında, Meslek Yüksekokullarının Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümlerinde Bar hizmetleri konusunda  dersler verilmektedir. Ayrıca; Turizm Bakanlığına bağlı Turizm Merkezlerinde açılan kurslarda, Türkiye Barmenler Derneğince düzenlenen kurslarda, özel kuruluşlarda, çeşitli kurum ve kuruluşların çeşitli dönemlerde açmış olduğu kurslarla da (Türkiye İş Kurumu vb.) bu mesleğin eğitimi verilmektedir. 

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

                                              

-İlköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir.

Turizm meslek kurslarına girmek için zaman zaman açılan sınavlarda başarılı olmak gerekir. İşgücü yetiştirme kurslarına katılabilmek için 15 yaşını bitirmiş olmak pratik kız sanat okulu ve olgunlaşma enstitülerine girebilmek için ise ilköğretim okulu mezunu yeterlidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

               

Milli Eğitim Bakanlığınca verilecek eğitimin süresi örgün eğitimde 4 yıl, yaygın eğitimde ise kursun öğretim programına göre kursu açan kurumlarca belirlenir. Meslek Yüksekokullarında 2 yıldır. 

 

Meslek liselerinde mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. 9.sınıfın (lise  1) dersleri genel liseler ve meslek liselerinde ortaktır. 9.sınıfın sonunda öğrenci alanını  belirler. 9  ve 10. sınıflarda ortak dersler ile alan ortak dersleri, 11 ve 12. sınıflarda ise dallara özel derslerin öncelikli olarak okutulmaktadır. Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10 ve 11. sınıfta verilmektedir. 12. sınıfta diplomaya götüren dala ait yeterlikleri içeren dersler yer almaktadır. 10. sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî kapasitesi ile öğrencilerin mesleki yeterlikleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılır.

 

Ortak dersler

Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak bilgisi, Tarih, TC İnkilap tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Sağlık Bilgisi, Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlkyardım, Tanıtım ve Yönlendirme.

 

                               Alan ortak dersleri

Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Geometri, Analitik Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji, Mesleki Gelişim, Servis Hazırlıkları, Temel Yiyecek Üretimi, Yabancı Dil.

 

Dal dersleri

İşletmelerde beceri eğitimi, Mutfak uygulamaları, Türk Mutfağı Yemekleri, Açık Büfe, Pasta Yapım Teknikleri, Tatlı Yapım Teknikleri, Pasta Süsleme Teknikleri, Yiyecek Servisi, Konuk Masasında Servis, Yemek Gruplarının Servisi, Konuk İlişkileri, Kokteyller ve Servisi, Alkolsüz İçeceklerin Servisi, Alkollü İçeceklerin Servisi, Ulaşım Sektörü, Fuar/Kongre Hostesliği, Otobüs/Tren Hostesliği, Uçuş Teorisi, Havayolu Hostesliği, Yolcularla İletişim. Uçakta Temel İlkyardım, Mesleki Yabancı Dil, 2. Yabancı Dil.

– Turizm eğitim merkezlerinde  süre ise 7 ay, özel turizm kurslarında ve işgücü yetiştirme kurslarında ise 3-6 aydır. Pratik kız sanat okullarında ve kız teknik öğretim olgunlaştırma enstitülerinde kurs süreleri talebe göre değişmektedir.

Kurs süresince; görgü kuralları ve genel kültür, barın servise hazırlanması, temizlik ve bakım, bar personelinde olması gereken özellikler, içeceklerin gruplandırılması ve servisleri, ürün bilgisi, satış teknikleri, stok kontrol hakkında bilgi ve beceriler kazandırılır. Ayrıca mesleki İngilizce öğretilir.        

 

 

MESLEKTE İLERLEME

Meslek lisesi,Anadolu Meslek Lisesi,Teknik lise, Anadolu Teknik Liselerinin Yiyecek-içecek hizmetleri  alanının bar dalından mezun olanlar alanlarıyla ilgili Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği , Gastronomi (Turizm İşl.ve Bilişim Bil. YO.), Konaklama İşletmeciliği Öğretmenliği, Konaklama İşl. (Turizm İşl.ve Otelcilik YO.), Konaklama İşl. (Turizm ve Otelcilik YO.), Seyahat İşl. (Turizm İşl. ve Otelcilik YO.),  Seyahat İşletmeciliği (Turizm ve Otelcilik YO.) Seyahat İşl. ve Turizm Rehberliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik YO.), Turist Rehberliği (Turizm İşl.ve Otelcilik YO.) , Turist Rehberliği (Turizm ve Otelcilik YO.) ,Turizm İşl. (Turizm İşl.ve Bilişim Bil.Y.O.), Turizm İşletmeciliği (Uygulamalı Bilimler YO.), Turizm İşl. ve Otel. (Turizm İşl.ve Otel.YO.), Turizm İşl. ve Otel. (Uygulamalı Bilimler YO.) ,Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Turizm ve Otel İşletmeciliği (Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik YO.) Turizm ve Otel İşl. (Turizm İşl.ve Otel. YO.), Turizm ve Otel İşl. (Turizm ve Otel İşl. YO.)  Turizm ve Otel İşletmeciliği YO., Turizm ve Otel İşl. (Turizm ve Otelcilik YO.), Turizm ve Otelcilik (Uygulamalı Bilimler YO.),Yiyecek-İçecek İşl. (Turizm İşl ve Otel. YO.) Lisans   programlarına    başvurduklarında, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Ayrıca, Meslek Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi,Teknik Lise, Anadolu Teknik Liselerinin Yiyecek-içecek hizmetleri  alanının Bar dalından mezun olanlar, istedikleri takdirde, Aşçılık, Hazır Yemek ve Aşçılık, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm ve Otel İşletmeciliği ,Turizm ve Otel İşletmeciliği (Açıköğretim), Turizm ve Seyahat İşletmeciliği ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.Meslek yüksek okulunu bitirenler, dikey geçiş sınavı ile lisans programlarına  geçebilirler.

Barmenlik mesleğinde yükselme ve ilerleme tecrübe ile gerçekleşmektedir. Genç yaşta mesleğe başlayan bir kişi, komilikten, bar garsonluğuna geçmekte, daha sonra asistan barmen ve barmen olmakta en sonunda ise çok başarılı bir barmen şef barmenliğe kadar yükselmektedir.

BURS,KREDİ VE ÜCRET DURUMU

EĞİTİM SÜRESİNCE

–         Anadolu meslek lisesi ve kız meslek lisesi ile Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerindeki eğitim süresince  3308 Sayılı Çıraklık ve Meslek  eğitimi kanununa göre beceri eğitimi  gören  her öğrenciye  asgari ücretin  % 60’nı aşmamak üzere, işveren tarafından bir ücret ödenmektedir. Parasız yatılı sınavını kazananların eğitim masrafları devletçe karşılanır.

–         Turizm eğitim merkezlerinde eğitim parasızdır ve öğrencilere ücretsiz öğle yemeği verilmektedir. Bazı eğitim merkezleri yatılıdır. Bu durumda öğrenciye ücretsiz olarak hem yatak hem üç öğün yemek sağlanmaktadır.

–         Özel turizm kursları ücretli olup, her hangi bir şekilde para yardımı yapılmamaktadır.

–          Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünün açtığı  İşgücü Yetiştirme Kursları parasızdır ve kursiyerlere cep harçlığı verilmektedir.

EĞİTİM SONRASI

–         Kazanç çalışılan işyerinin bulunduğu yere, büyüklüğüne ve kişinin işteki başarısına göre değişmekte olup, başlangıç ücret asgari ücretin biraz üstündedir.

 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

 

–         İlgili Eğitim Kurumları,

–         Türkiye İş Kurumu  Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,

–         Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu  il ve  şube Müdürlükleri.

–       Milli Eğitim Bakanlığı Projeler Koordinasyon Kurulu Başkanlığı içerisinde yer alan MEGEP İş Piyasası Grubu