Başkent Üniversitesi hakkında bilgiler tanıtımı


Yerleşim: Eğitimini, Eskişehir yolu 20. km?sinde Bağlıca kampüsünde sürdürüyor.

Eğitim: İngilizce olarak yapılıyor.

Akademik birimler: Bünyesinde 8 fakülte (fen – edebiyat, eğitim, hukuk, iktisadi ve id.bil., iletişim, mühendislik, sağlık bilimleri ve tıp), 3 myo, 2 yüksekokul ve 7 enstitü bulunduruyor.

Beslenme: Bağlıca kampüsünde 500 kişilik öğrenci kafeteryası, ana binalar ve yurt binası içinde de çeşitli yiyecek yerleri hizmet veriyor.

Teknoloji: Başkent üniversitesi, iletişim ağı ortamında, gerek Ankara gerekse Ankara dışında bulunan merkezleri, yüksek hız seviyeli data devreleriyle merkeze bağlanmış durumda.

Sağlık hizmetleri: İlk müdahale hastalara üniversite tarafından yapılıyor.

Üniversite Türü: Vakıf

Kuruluş Tarihi: 1993

Telefon: +90 312 234 10 10 

Faks: +90 312 234 12 16 

Internet: www.baskent.edu.tr

Adres: Bağlıca Kampusu, Eskişehir Yolu 20. km. Ankara 

Öğrenim Dili: Türkçe (İngilizce baraj) 

Barınma: Üniversitenin Bağlıca Kampusu’nda hizmete veren Öğrenci yurtları, tek ve çift kişilik olmak üzere toplam 508 yatak kapasitesine sahip. 

Burs: Akademik Başarı Teşvik Bursu: Öğrencinin üstün başarı gösterdiği yılı izleyen öğretim yılından geçerli olmak üzere verilir, öğrenci başarılı olduğu sürece devam eder.

Genel Bilgi: Başkent Üniversitesi Haberal Eğitim Vakfı tarafından kuruldu. Üniversitenin eğitim dili Türkçe. Ancak akademik ve mesleki İngilizce dersleri ile yoğun İngilizce eğitimine ağırlık veriliyor.

Öğrencilerin ilgi alanlarına göre kurulan, sosyal ve kültürel etkinlik alanlarında çalışan “Sosyal Amaçlı Topluluklar” ile Başkent Üniversitesi bünyesinde öğretim veren alanlarda çalışmalar yapan “Meslek Amaçlı Topluluklar” bulunuyor. Ayrıca Türk Sanat Müziği Korosu, Türk Halk Müziği Korosu, Halkoyunları Topluluğu ile Sahne Sanatları Topluluğu Dans ve Tiyatro Grupları konularında uzman eğitmenler yardımıyla çalışmalar yapılıyor.

Üniversitede isteyen her öğrenci, ilgi alanına giren topluluklara üye olabildiği gibi yeni ilgi alanlarına dönük topluluk oluşturmak için de girişimde bulunabilir.

Üniversitenin Bağlıca Kampusu’nda yer alan basketbol, voleybol, tenis sporlarına uygun olarak düzenlenmiş spor salonu; haftanın yedi günü öğrencilerin kullanımına açık tutulmakta.

Spor salonundan ayrı olarak, aerobik ve step merkezi, aletli kondisyon salonu, tenis, voleybol, basketbol ve mini futbol etkinliklerinin özelliklerine göre düzenlenmiş çok amaçlı açık alan spor tesisi, 4500 ve 5000 mt. koşularının yapılabileceği 2 adet yürüyüş ve koşu parkuru ve atletizm pisti, çim futbol sahası, halı saha ve kapalı tenis kortu bulunuyor.

Rektörün Adaylara Mesajı: “21. yüzyılda dünyanın ve ülkemizin kaderini, bu yıllarda üniversiteye girecek olan sizler belirleyeceksiniz. Bu nedenle, üniversite adayı, kendi yaşamıyla yüzyılın gereksindiği insanı birlikte düşünerek geleceğini tasarlamalıdır. Geleceği çok boyutlu düşünmek gerekir. Doğanın ve insanın değerlerini öne çıkarmak amacıyla çalışan kişi kazanacaktır; gelecek onun hayalleriyle, bilinciyle ve emeğiyle kurulacaktır.”