Bayramaliler Basamaktaşı ve Püren Tepeleri 1. Derece Doğal Sit Tanıtım Projesi


İlçesi: İhsaniye
Köyü: Bayramaliier
Mevkii: Bayramaliler’in kuzey ve kuzeybatısı
Konumu: Sınırları Bayramaliler Köyünün 350 m. kuzeyinden başlayarak kuzey yönünde ve doğu-batı yönünde uzanarak geniş bir alanı kapsamaktadır. Sit alanının bir bölümü Döğer Belde sınırlarına girmektedir. Sit içinden Bayramaliler-Sarıcaova yolu ile Üçlerkayası-Sarıcaova yolu geçmektedir.
Grubu: Arkeolojik ve Doğal Sitler
Nasıl Ulaşılır? Gazlıgöl-Beyköy-Bayramaliler yolu veya Döğer-Bayramaliler Turizm Kuşağı Yolundan

Bayramaliler yerleşiminin kuzeybatı ve kuzey kısmında Kale Tepe?nin güneybatı, batı, kuzeybatı, kuzey ve kuzeybatısında uzanan geniş ormanlık ve kayalık alanları kapsamaktadır. Kuzey sınırını Döğer, Sarıcaova yolu oluşturmaktadır. Geniş bir alanı kaplayan Basamaktaşı ve Püren Tepeleri?nin batısında kuzey batıya yakın bölümde Emre Tekke, güney batıya yakın bölümde ise Büyük Kapıkaya yer almaktadır.
Bayramaliler Basamaktaşı ve Püren Tepeleri 1. derece doğal sit alanı beyaz renkli tüflerin üzerinde sarp tüflerin yer aldığı geniş bir alanı kapsamaktadır. Sarp bölümler doğanın etkisiyle renk değiştirerek kızıl ve gri renkleri almıştır. Hafif kızıl renk tüfün yapısında demirin varlığını ve oksitlenmeyi göstermektedir.
Döğer beldesi, Bayramaliler köyü yolu yakınlarında bulunan bir bölümde ise birbirine yakın tonoz tavanlı 3 adet mekan bulunmaktadır. Mekanların ön kısımları yıkılmalar sonucunda açılmıştır. Etrafta kaklıkların varlığı tespit edilmiştir. Etrafta birçok yerleşim, kültür ve tabiat varlıklarının etrafında olduğu gibi burada da çeşme vardır.
Tüflerin oluşturduğu Bayramaliler Basamaktaşı ve Püren Tepeleri 1. derece doğal sit alanında mekanların varlığı, arkeolojik bulguların da olduğunu göstermektedir.

Kaynak: T.C. Afyonkarahisar Valiliği, Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM), Afyonkarahisar Özel İdaresi