Bayramaliler Kalesi (Kaletepe 1. Derece Arkeolojik Sit) Tanıtım Projesi


İlçesi: İhsaniye
Köyü: Bayramaliier
Mevkii: Bayramaliler Köyü, Kale mevkii
Konumu: Bayramaliler Köyünün 1000 m. kuzeyinde Bayramaliler- Sarıcaova yolunun 100 m. doğusunda yer almaktadır.
Grubu: Arkeolojik Sitler
Nasıl Ulaşılır? İhsaniye-Beyköy-Bayramaliler yolundan

İhsaniye ilçesine bağlı Döğer beldesi ile Bayramaliler köyü arasında ve Sarıcaova köyü yolu üzerinde yer alan bir kaledir. Bizans döneminde ?aslan başı? anlamına gelen ?Leonto Kefal? adlı yerleşim yeridir. Bayramaliler köyü yakınlarında çevreye hakim doğal bir tepenin etrafına surlar çevrilerek yapılmış olup bugün surların yıkıntılarına ait taşlar yamaçlara yayılmış durumdadır. Kalenin alt bölümünde kayaların oyulması ile tonoz tavanlı odalar, sarnıçlar erzak depoları olan bir yerleşim alanı oluşturulmuş, üst düzlük ise sur duvarları ile bir kale haline getirilmiştir. Kalenin içerisinde bina temelleri mevcuttur. Kalenin etrafında kaklıklar, nişli tapınım alanlarının bulunması Frigler?in varlığını da göstermektedir. Kazı yapılması, kale hakkında geniş bilgiler edilmesine yardımcı olacaktır. Kale?nin eteklerinde antik yol izleri mevcuttur. Kalenin çevresinde yoğun olarak peribacaları gözlenmektedir.
Kalede insan ve doğa tahribatı gözlenmektedir. Erozyon kalenin üst kısımlarında önemli ölçüde aşınmalara neden olmuştur.
Kale çevresindeki peri bacaları ve Döğer bölgesindeki kültürel ve doğal varlıklarla birlikte önemli bir potansiyele sahiptir.

Kaynak: T.C. Afyonkarahisar Valiliği, Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM), Afyonkarahisar Özel İdaresi