BERGAMOT AĞACI (CITRUS AURANTIUM VARYETE BERGAMIA) HAKKINDA BİLGİ


BERGAMOT AğACI (Citrus aurantium varyete bergamia) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, BERGAMOT AğACI (Citrus aurantium varyete bergamia) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, BERGAMOT AğACI (Citrus aurantium varyete bergamia) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, BERGAMOT AğACI (Citrus aurantium varyete bergamia) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, BERGAMOT AğACI (Citrus aurantium varyete bergamia) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Bergamot Orange, Fr. Bergamote, İng. Bergamot. Familyası: Sedefotugiller (Rutaceae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Antalya bölgesi.

Ortalama 4 m boyunda bir ağaç. Esas vatanı Batı Hindistan’dır. Yaprakları uzun ve koyu yeşildir. Çiçekleri beyaz renkli ve küçük olup, meyveleri küre veya armut biçiminde, 5-7 cm çapında etli kısmı ekşi lezzetli, kabuk kısmı limonsarısı renklidir.

Eskiden Antalya bölgesinde geniş çapta yetiştirilmekte idi. Zamanla bu bölgede Bergamot’un yerini diğer turunçgiller aldı. Bununla beraber halen Antalya civarında bu tür az miktarda bulunmakta ve meyvelerinden reçel yapılmaktadır. Bergamot esansının sanayideki önemi sebebiyle yer yer tekrar yetiştirilmeye başlanmıştır.

Kullanıldığı yerler: Meyve kabuklarından sıkma usulü ile Bergamot esansı elde edilmektedir. Yeşilimtrak sarı renkli, hoş kokulu ve acı lezzetli bir sıvıdır. Parfümeri (ıtriyat) sanayinde kullanılmaktadır. Usaresinden kalsiyum sitrat ve sitrik asit elde edilir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi