Beyaz Lahananın Faydaları


1Kışın yemeğini, sarmasını, salatasını vs… yemekle bıkmadığımız beyaz lahananı faydaları da saymakla bitmez. Yazın da lahana yemek isteyenlere en güzel çözüm lahanayı haşlayıp derin dondurucularda saklamak. Beyaz lahananın mucizevî yararlarına, her gün yeni bir şey daha ekleniyor. Uzmanların tavsiye ettiği bu sebze, mide sorunlarına ve hastalıklarına şifa olmaktadır. Sindirim kolaylığını ve bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Lahananın faydaları da aşağıda yer almaktadır. Yerken tekrar yemek isteyeceksiniz.

LAHANIN FAYDALARI

Cilt ve Saç Sağlığına Faydaları:  C vitamini açısından çok zengin olan lahana düzenli tüketildiğinde cilt sağlığına inanılmaz katkılarda bulunabilir.  Cildin yaşlanma sürecini yavaşladır. Bu özelliğini ayrıca A 3vitamini destekler ve cilde berrak ve sağlıklı bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur. Bunun dışında D vitamini yardımıyla kalıcı olarak cilt sağlığına katkıda bulunur, özellikle cilt hücrelerinin sağlığını bu vitamin sağlar.

Kanserden Korur: Kansere neden olan hücrelerden koruyucu özelliği vardır. İçerdiği ço k zengin miktardaki madde ve bileşenler yardımıyla kanser hücrelerinin yayılma hızını yavaşlatır ve kanser hücrelerinin diğer hücrelere zarar vermesine engel olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: C vitamini açısından çok zengin olan  lahana kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda serbest radikallerin engellemesini sağlar.

Enfeksiyon Hastalıklarına İyi Gelir: Lahananın içerdiği bol miktardaki aminoasitler ve diğr maddeler yardımıyla enfeksiyon hastalıklarını ortadan kaldırabili2r.

Göz Sağlığını Korur: Lahana beta karaten içeriği için gözlerin makule dejenerasyonu hastalığına yakalanma riskini azaltır

Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltır: Düzenli olarak lahana tüketimi zihinsel hastalıkların ortaya çıkmasına engel olabilir. Özellikle yaşlılık döneminde sık rastlanan Alzheimer  hastalığını önleyebilir. Beyin sağlığını korur.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Bir fincan pişirilmiş lahana 33 kalori içermektedir.  Özellikle lahana çorbası diyeti kilo vermeyi kolaylaştırır. Bağırsakların hareketini arttırdığı için ayrıca daha kolay dışkı atmayı sağlar.Ayrıca kabızlık sorunlarını giderir.