Bilgisayardaki Fanlar Daha Güçlü Nasıl Çalıştırılır

Çoğu bilgisayar kullanıcısının karşılaştığı sorunlardan biride kasadaki fanların yetersiz güçte dönmesidir. Yetersiz güçte dönen fanlar bilgisayarınızı yeterli seviyede soğutamaz. Bu sebeple bilgisayarınız çabuk ısınır ve sürekli reset atma, donma, kasma… gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

 Yukarıda resim fanların bağlantısına göre hangi güç seviyesinde çalıştığını gösteriyor. En sağdaki(12 volt) resimde ki gibi fanlarınızı bağlarsanız, fanınız güçlü çalışır ve soğutma işlemini iyi yapar. Fakat fanınızın küçük olmaması gerekir.

 Eğer küçük bir fanı 12 voltluk biçimde bağlarsanız, fanınız veya bilgisayarınız zarar görebilir. Genel olarak kasada küçük fan kullanılmadığı için endişe etmenize gerek yoktur.

 Genel olarak fanlar bağlanırken kolaylık ve de fanların aksi yönde dönmemeleri için standart olarak kırmızı ve siyah kablo ile kullanılır. 12 voltluk enerji üretmek için fanınızın kırmızı kablosunu güç kablosunu sarı, fanınızın siyah koblosunu da güç kablosunun, sarının yanındaki siyah kabloya bağlamanız yeterlidir.

 Ayrıca, yukarıda ki resimde güç kablosunun hangi renklerde ki kabloların ne kadar güç taşıdığını bildiğiniz için, uygun voltaja göre kasanızın içine led ışık gibi aksesuarlar koyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir