BOĞUMLUCAOTU (POLYGONATUM MULTIFLORUM) HAKKINDA BİLGİ


BOğUMLUCAOTU (Polygonatum multiflorum) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, BOğUMLUCAOTU (Polygonatum multiflorum) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, BOğUMLUCAOTU (Polygonatum multiflorum) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, BOğUMLUCAOTU (Polygonatum multiflorum) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, BOğUMLUCAOTU (Polygonatum multiflorum) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Salomonssiegel (n.), Fr. Sceau de Salomon (m.), İng. Salomon’s seal. Familyası: Zambakgiller (Liliaceae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Bütün Anadolu.

20-60 cm boyunda, çok senelik otsu bir bitki. Mührüsüleyman olarak da tanınmaktadır. Yapraklar sapsız, ovaleliptik şekillidir. Çiçekler, aynı sap üzerinde toplanmış 2-6 çiçekli sarkık salkımlar halindedir. Taç yaprakları beyaz renkli, tüp şeklinde, uç taraftan 6 parçalıdır. Meyveleri küre şekilli ve kırmızı renklidir. Bitki genellikle orman altlarındaki nemli kayalarda yetişir.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin kullanılan kısımları depo kökleri olup, terkibinde müsilaj, şekerler, saponin, tanen ve asparagin maddeleri vardır.Yapraklarında C vitamini bulunur. Hafif kabız ve romatizma ağrılarını giderir. Kandaki şeker miktarını azaltıcı özelliğe sahiptir. Ezilmiş taze yumru kökleri cilt üzerindeki yaraları iyi etmek için kullanılır. Veteriner hekimlikte atlara balgam söktürücü olarak (taze yumru köklerini yeme karıştırmak suretiyle) verilir.

Polygonatum officinale türünün çiçekleri salkımlarda ikişer ikişer bulunur ve meyvaları mavimsi-siyah renklidir. Aynı yukarıdaki tür gibi kullanılır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi