Brokolinin Faydaları


Bazı Uzman doktorlar, brokolide, havuçun içindekinden  daha fazla beta karoten bulunduğunu söylediler. Bu sebeple yenilebilecek ve suyu içilebilecek en iyi besinlerden biri olduğunu kaydettiler. Beta karotenin, güçlü bir kanser savaşçısı olduğunu vurgulayan uzmanlar, yemek borusu, mide, bağırsak kanserleri tehlikesini azalttığını ifade ediyor. B1 ve C vitamini içermektedir. Yüksek miktarda kalsiyum, kükürt, potasyum ve selenyum maddeleri içermektedir. Demir eksikliğini gideren bir vitamin deposudur. Suyu yapıldığında daha vitaminli olması için brokoli suyunun içineelma suyu ve havuç suyuda eklenmelidir. Brokolinin yararları da aşağıda belirtilmiştir.

. Brokoli, kanser tehlikesine karşı korur, özellikle brokolinin yenilmesinin, akciğer, kolon (kalınbağırsak) ve prostat kanserlerine yakalanma rizikosunu iyice azalttığını ortaya koymuştur.

 . Brokoli, yüksek oranlarda A vitamini kaynağı betakaroten ile C ve E vitaminleri içermektedir. Kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi geçirme ve katarakt illetine tutulma gibi rizikoları da en aza indirgemektedir.

. Brokoli, Yüksek oranlarda demir ile folik asit içeren brokoli kansızlığı önler. Ayrıca doğum yapacak kadınların, spina bifida  hastalığına yakalanmış çocuk doğurması rizikosunu en aza indirir.

Önemli bir bilgi daha, Brokoli bedenin iyot emilimini azaltmaktadır. Haftada 2 yada 3 defa yiyebilenler, iyotlu besinler ya da iyotlu tuzu almayı ihmal etmemelidir. Özellikle içme suyunun az iyot içerdiği yörelerde, bu önemlidir olmaktadır.