BURDUR GÖLÜ HAKKINDA BİLGİ


BURDUR GöLü HAKKINDA BİLGİ NEDİR, BURDUR GöLü HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, BURDUR GöLü HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, BURDUR GöLü HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, BURDUR GöLü HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Türkiye’nin yedinci büyük gölü. Söğüt dağları ile Suludere-Yayladağ yükseklikleri arasında uzanan çöküntü havzasını işgâl eden bir göldür. Oluk şeklinde bir biçimi olan Burdur Gölünün yüzölçümü 200 km2dir. Uzunluğu 34 km ve en geniş yeri ise 9 km’dir. Deniz seviyesinden yüksekliği 854 m, en derin yeri kapı geçidi önlerinde 110 metredir.

Burdur Gölünün suyu tuzludur. Fakat tuzluluk nisbeti fazla değildir (binde 24). Teşekkül târihi oldukça eskidir. Bir kapılı havza gölü olduğundan zamanla tuz birikimi olmuştur. Bilhassa klorür nisbetinin fazlalığı gölün eskiliğini gösterir. Gölde en fazla bulunan tuz sodyum sülfattır. Bu yüzden balık yaşamaz. Gölün seviyesi kış sonunda ve ilkbahar başında yükselmekte, yaz esnâsında alçalmaktadır. Bu iki devre arasında seviye farkı bâzı seneler bir metreyi bulmaktadır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi