Büyük Corca Höyük Tanıtım Projesi

İlçesi: Afyonkarahisar Merkez
Kasabası: Fethibey
Mevkii: Fethibey beldesi, Fatih Mahallesi
Konumu: Fethibey imar planı içinde Yavuzselim Mahallesinde bulunmaktadır.
Grubu: Arkeolojik Sitler
Nasıl Ulaşılır? Afyon-Çayırbağ-Fethibey yolundan

Corca kardeşlerden küçük olanı Sadıkbey Köyü?nün yakınlarına büyük olanı da bugünkü Fethibey Beldesinin bulunduğu yere yerleşirler. Bu nedenle Fethibey?de bulunan höyük Büyük Corca Höyük, Sadıkbey yakınlarında bulunan höyük ise Küçük Corca Höyük olarak adlandırılmaktadır. Yayılım alanı bakımından ise Büyük Corca Höyük küçük , Küçük Corca Höyük ise daha büyük bir alanda bulunmaktadır.
Büyük Corca Höyük, Fethibey beldesinin günümüz yerleşimi içerisinde Fatih Mahallesi içerisinde yer almaktadır. Üzerinde Kur?an kursu binası ve bu binanın bahçesinde de Roma dönemi yapılarına ait mimari ögeler bulunmaktadır. Bina günümüzde kullanılmamaktadır. Höyüğün güney batısında kavaklar dikilidir. Höyüğün bazı bölümlerinde görülen kesitlerde tabakalaşma ve taş kullanılarak yapılmış duvarlar ve bu duvarların yıkılmasıyla etrafa dağılmış taşlar gözlenebilmektedir.
Höyüğün güney batı bölümünde yer alan kavakların kökleri höyüğün bu bölümündeki tabakalaşmaya zarar vermektedir. Güneybatı köşedeki kavakların varlığının da tabakalaşmaya zarar verdiği düşünülmektedir.
Yerleşimin içerisinde kalan Büyük Corca Höyük?te bugünkü konumu ve durumu nedeni bilimsel kazıların zaman geçirmeden yapılması büyük önem arz etmektedir.

Kaynak: T.C. Afyonkarahisar Valiliği, Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM), Afyonkarahisar Özel İdaresi, frigvadisi.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir