ÇAKALERIĞI (PRUNUS SPINOSA) HAKKINDA BİLGİ


çAKALERiği (Prunus spinosa) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, çAKALERiği (Prunus spinosa) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, çAKALERiği (Prunus spinosa) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, çAKALERiği (Prunus spinosa) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, çAKALERiği (Prunus spinosa) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Pflaume, Fr. Prune, İng. Plum. Familyası: Gülgiller (Rosaceae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara, Ege ve Karadeniz bölgesi.

Nisan-mayıs ayları arasında, beyaz renkli çiçekler açan, 1-3 m yüksekliğinde, dikenli bir ağaçcık. Ormanlarda, çit kenarlarında ve kırlarda tesâdüf edilir. Gövdeleri silindirik, kabuğu koyu gri renkli ve çok sık dallıdır. Küçük dalların ucu dikenlidir. Çiçekleri beyaz renklidir. Meyveleri sonbahar veya kışa doğru olgunlaşan mâvimsi siyah renkli, küremsi şekilli ve ekşi lezzetlidir.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin kullanılan kısmı, çiçekleri ve kurutulmuş meyveleridir. Çiçekler kuru bir havada toplanır ve derhal kurutulur. Çiçekleri hafif müleyyin ve kan temizleyicidir. Meyvelerinde şekerler ve organik asitler vardır.

Çakaleriğinin en fazla istihsal edildiği yerler İzmir’den Isparta’ya kadar olan saha ile Karadeniz Ereğlisi, Alaplı ve Göynük bölgeleridir. Memleketimizde kullanılışı azdır. Bâzı dağ köylerinde meyvelerinden erik ezmesi yapılır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi