ÇEKIÇBALIĞI (SPHYRNA ZYGAENA) HAKKINDA BİLGİ


çEKiçBALIğI (Sphyrna zygaena) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, çEKiçBALIğI (Sphyrna zygaena) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, çEKiçBALIğI (Sphyrna zygaena) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, çEKiçBALIğI (Sphyrna zygaena) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, çEKiçBALIğI (Sphyrna zygaena) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Hammer hai, Fr. Requin marteau, İng. Hammerhead shark. Familyası: Çekiçbalığıgiller (Sphyrnidae). Yaşadığı yerler: Bütün sıcak ve ılık denizlerde. Bizde Akdenizde vardır. Özellikleri: Başı çekiç şeklinde saldırgan bir köpekbalığıdır. Çeşitleri: Küçük gözlü, kürek kafalı, Florida çekiçbalığı meşhûrlarıdır.

Köpekbalıkları (Selachii) takımından başı çekice benzer bir balık. Sıcak ve ılık denizlerde yaşar. Boyları 3-5 metreye ulaşabilir. 200-300 kg ağırlıkta olanları vardır. Burun delikleri ve gözleri başın iki tarafında çekiç şeklindeki çıkıntıların ucundadır. Altın sarısı gözlerinde göz kapakları vardır. Diğer balıklara nazaran daha iyi görürler.

Güçlü yüzücü olup, insana da saldırır. Sürüler hâlinde gezerek omurgasız hayvan ve kendinden küçük balıkları avlayarak beslenir. Kendi cinsinin küçüklerine de saldırır. Doğurarak ürer. Eşleşme döneminden 15 ay sonra 30-40 yavru doğurur. Yavrular başlarının çekiçleri geriye doğru katlanmış olarak doğarlar. Etleri tatsız olup, ekonomik değerleri yoktur. Nâdir olarak deri ve karaciğer yağları için avlanır. Yurdumuz sularında Akdeniz’de mevcuttur.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi