Çikolatanın Faydaları ve Zararları


? Bir gıdanın zarar ve faydasından bahsederken tüketilen miktarı çok önemli. Çikolata bir ihtiyaç. Beyinde serotonin salgılanmasına yardımcı oluyor.

? Özellikle bitter çikolata yeşil çay ve üzüm kadar bağışıklığı güçlendiriyor, antioksidan etkisi var. Yapılan araştırmalara göre günde 50 ila 70 gram bitter çikolata yemenin bir zararı yok.

? Çikolatayı şişmanlatır diyerek bir kenara koyamayız. Nedenlerini doğru belirlemek gerekir. Fındık, fıstık gibi yemişlerle birleştiğinde kalorisinin arttığını ve özellikle kilo sorunu olan kişilerde obeziteye neden olduğu bir gerçek.

? Günde 150 gram çikolata yemek tabii ki zararlı. Eğer bitter dışında çikolata yeniliyorsa 50 yerine 25, 70 yerine 35 gram yani yarı yarıya tüketilmeli.

? Çikolata mutluluk verici, endorfin hormonlarının seviyesini artırıyor, tadı da güzel… Çikolatanın kadınları daha mutlu ediyor.

? Pazar araştırması yapan Nielsen’in verilerine göre Türkiye’de en çok bireysel tüketime yönelik kare, baton ve tablet formatında çikolatalar tüketiliyor.

? İkramlık çikolatalar ise en çok tüketilen ikinci çikolata. Türkler en çok sütlü ve Antep fıstıklı çeşidini tercih ediyor. Fındık ve bitter çikolatalar onları takip ediyor.

En sağlıklı çikolata hangisi?

? Uzmanların bu soruya yanıtı ?Bitter çikolata’. Bunun nedeni de şöyle açıklanıyor: ‘Şeker oranı düşük, kakao oranı yüksek, katkı maddesi az.’

Çikolata migreni tetikler mi?

? Migren hastalarında Phenolsuphotransferase adı verilen enzimin yetersiz olduğu bilimsel araştırmalar sonucu saptandı.

? Çikolata ise damarları açarak bu enzimin daha çok harcanmasına neden oluyor. Aşırıya kaçmamak kaydıyla migren hastaları da çikolata yiyebilir.

Çikolata bağımlılık yapar mı?

? Mutluluk sağladığı ve lezzetinden dolayı bağımlılık yapıyor. Uzmanlar bu bağımlılığın psikolojik olduğunu söylüyor.