Çipli pasaport başvurusu


İçişleri Bakanı Beşir Atalay “Çipli pasaport için başvurular online olacak. Yığılma yaşanmayacak. Pasaport üç gün içinde teslim edilecek” dedi.

 Atalay, biyometrik pasaport uygulamasına 1 Haziran’da geçileceğini bildirdi.

Atalay, Reform İzleme Grubu’nun 20. toplantısının sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında yeni pasaportlarla ilgili bir soru üzerine, AK Parti hükümeti olarak amaçlarının Türk vatandaşlarını çağdaş standartlara kavuşturmak olduğunu belirterek, biyometrik pasaportlarla ilgili yeni düzenlemeye ilişkin bilgi verdi.

Atalay, yeni uygulama çerçevesinde ICA standartlarına uygun biyometri pasaport uygulamasına 1 Haziran’da geçileceğini ve yeni pasaportların verilmesine bu tarihte başlanacağını kaydetti.

Normal pasaportların kırmızı, diplomatik pasaportların siyah olacağını ifade eden Atalay, bunların uluslararası standartlarda olacağını, eski pasaportların geçerliliğinin 2015 yılına kadar devam edeceğini bildirdi.

Atalay, yeni pasaportlarla ilgili ayrıntılı bilgi vermek için web sitesi hazırlandığını ve bunun adresinin “www.epasaport.gov.tr” olacağını söyleyerek, sitenin 3 Mayıs günü kullanıma açılacağını belirtti. Atalay, bu web sitesi üzerinden online başvuru yapılabileceğini de söyledi.