ÇITSARMAŞIĞI (CONVOLVULUS SEPIUM) HAKKINDA BİLGİ


çiTSARMAşIğI (Convolvulus sepium) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, çiTSARMAşIğI (Convolvulus sepium) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, çiTSARMAşIğI (Convolvulus sepium) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, çiTSARMAşIğI (Convolvulus sepium) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, çiTSARMAşIğI (Convolvulus sepium) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Ackerwinde (f), Fr. Liseron (m), İng. Bindweed convolvulus. Familyası: Kahkahaçiçeğigiller (Convolvulaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara ve Karadeniz bölgesi.

Haziran-eylül aylarında çiçek açan, oldukça uzun toprak altı gövdesine sâhip, süt ihtivâ eden, tüysüz, 1-5 m yükseklikte sarılan bir bitki. Köşeli ve ince olan sarılıcı gövde üzerinde sarmal durumda bulunan yaprakları oldukça uzun saplı, kalp biçiminde ve ucu sivridir. Dalların ucunda çiçekler tek tek bulunurlar. Genellikle beyaz, nâdiren pembemsi renkteki taç yaprakları, tomurcuk hâlinde iken burulmuştur. Açtığı zaman çiçeğin aşağı yukarı tam olan yaygın kenarı 5 köşe olup, taç yaprakları çan şeklinde birleşmiştir. Meyveleri 4 tohumlu olup, tohumlar siyahımsı renktedir.

Kullanıldığı yerler: Güzel çiçeklerinden dolayı süs bitkisi olarak yetiştirilir. Kök ve yapraklarının müsil etkisi vardır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi