CIVAN PERÇEMI (ACHILLEA MILLEFOLIUM) HAKKINDA BİLGİ


CiVAN PERçEMi (Achillea millefolium) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, CiVAN PERçEMi (Achillea millefolium) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, CiVAN PERçEMi (Achillea millefolium) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, CiVAN PERçEMi (Achillea millefolium) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, CiVAN PERçEMi (Achillea millefolium) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Schafgarbe (f), Fr. Tabouret (m), İng. Yarrow. Familyası: Bileşikgiller (Compositae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Orta ve Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz.

Haziran-eylül ayları arasında, beyaz veya pembemsi renkli çiçekler açan, yol kenarlarında, tarlalarda ve kurak topraklarda yetişen, 20-100 cm yüksekliğinde, kokulu, çok senelik ve otsu bir bitki. Gövde dik, basit, dalsız ve yumuşak tüylüdür. Yapraklar sapsız, parçalı ve koyu yeşil renklidir. Çiçekler küçük, küme hâlinde toplanmış olup, hepsi birarada yalancı bir şemsiye teşkil ederler.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin kullanılan kısımları yapraklı ve çiçekli dallarıdır. Dallar, çiçekler henüz tamâmen açılmadan, toplanır ve gölgede kurutulur. Uçucu yağ, sâbit yağ ve acı bir glikozit ihtivâ eder. Kuvvet verici, uyarıcı, diüretik ve mîdevî olarak kullanılır. Yara iyi edici özelliği de vardır.

Memleketimizde 20 civârında civan perçemi türü vardır. Bunların çoğu halk arasında yukardaki gibi kullanılır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi