ÇOBANPÜSKÜLÜ (ILEX AQUIFOLIUM) HAKKINDA BİLGİ


çOBANPüSKüLü (ilex aquifolium) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, çOBANPüSKüLü (ilex aquifolium) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, çOBANPüSKüLü (ilex aquifolium) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, çOBANPüSKüLü (ilex aquifolium) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, çOBANPüSKüLü (ilex aquifolium) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Stechpalme (f), Fr. Houx (m), İng. Holly. Familyası: Çobanpüskülügiller (Aquifoliaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Trakya ve Kuzey Anadolu.

Çoğunlukla çalı, bâzan da, 10-15 metreye kadar boyu uzayabilen bir ağaç. Yapraklar kalıcı, derimsi, oval, kenarları geniş dişli ve dişlerin tepesi dikenlidir. Çiçekler iki evcikli olup, kurullar hâlinde bulunur. Meyvesi yuvarlak ve parlak kırmızıdır. Kuzey Afrika, Batı ve Güney Avrupa ve Batı Asya’dan Çin’e kadar olan bölgelerde yetişir.

Kullanıldığı yerler: Meyvenin iç kabuğu ökse yapımında kullanılır. Odunu çok sert, ağır ve koyu renktedir. Çok iyi cilâ tutar. Tornacılıkta, kaplamacılıkta, çark dişi yapımında kullanılır. Körpe dalları kamçı sapı yapmaya yarar. Süs bitkisi olarak da yetiştirilir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi