ÇOBANÜZÜMÜ (VACCINIUM ARCTOSTOPHYLOS) HAKKINDA BİLGİ


çOBANüZüMü (Vaccinium arctostophylos) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, çOBANüZüMü (Vaccinium arctostophylos) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, çOBANüZüMü (Vaccinium arctostophylos) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, çOBANüZüMü (Vaccinium arctostophylos) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, çOBANüZüMü (Vaccinium arctostophylos) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Trapezunt-, Brussa-Tee (m), Fr. The (m) de Trebizonde, İng. Tea of Trebizond, Familyası: Fundagiller (Ericaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara ve Karadeniz bölgesi.

1-2 metre yüksekliğinde, çok senelik, kışın yapraklarını döken, mayıs-haziran ayları arasında, kırmızımsı-beyaz renkli ve benekli çiçekler açan bir bitki. Sapançayı, Trabzonçayı gibi isimlerle de bilinmektedir. Rutûbetli ormanları sever. Gövdelerinin alt tarafı odunluk, üst tarafı yeşil ve silindir biçimindedir. Yapraklar hemen hemen sapsızdır. Yeşil renkli olan yaprakları, sonbaharda kızılımsı renk alır. Meyveleri küreye yakın şekilli, 8-10 mm çapında, siyahımsı renkli, ekşimsi tatlı lezzettedir. Çok miktarda küçük tohumlar ihtivâ eder.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin kullanılan kısmı yapraklarıdır. Yapraklarında tanen ve az miktarda arbutin glikoziti vardır. Yaprakları tedâvi sahasından ziyâde çay yerine kullanılmakta ve hakîkî çaya da katılabilmektedir. Tıbbî olarak idrar yolları hastalıklarına karşı kullanılır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi