Çocuk yetiştirilirken nelere dikkat edilmeli

cocuk buyutulurken dikkat edilmesi gerekenlerÇocukları yetiştirirken onların tavır ve davranışlarına yön verebilmek için öncelikle anne ve babalar kendi tavır ve davranışlarını gözden geçirmelidirler. Çocukların kişilikleri oluşurken en büyük etkileşimi anne ve babalarından alırlar. Anne ve babalar çocuğunun yanında birbiriyle olan diyaloglarına dikkat etmek zorundadırlar. Çocuklar olumlu ve olumsuz her davranışı beyinlerine kazıyıp hayatının geri kalanını nasıl sürdürebileceği konusunda fikir edinmeye ve kişiliklerini buna göre değiştirmeye çalışırlar. Anne ve babalar çocuklarının davranışlarını çok yakından dikkatlice izlemeliler ve önemli bir değişiklik gördüklerinde mutlaka ilgilenmelidirler. Çocuklar zaman zaman depresyona girebilir bunun birçok nedeni olabilir , örneğin anne baba arasındaki olumsuz durumlar arkadaşları ile olan diyalogları veya okula başlayanların öğretmenlerine karşı olan karamsarlığı depresyon nedeni olabilir. Genellikle çocuklar kendilerini yalnız hissettiklerinde gereken ilgiyi görmediklerini düşündüklerinde depresyona girerler. Çocukların kendilerini yalnız ve ilgisiz hissetmemeleri için ve onların psikolojisini bozan durumların kaynağının ne olduğunu anlayabilmek için çocuklarla sürekli iletişim içinde olmak gerekir.

Anne ve babalar çocuklarının gelişimi için mutlaka bir araya gelmeli nasıl bir yol izleyecekleri konusunda bir karara varmalı ve o doğrultuda kararlı ve sabırlı bir şekilde yol almalıdırlar. Çocuğun yanında tartışmamak ses tonunu ve kullanılan cümleleri seçmek dikkatli olmak , çocuğun yaptığı hatalarda nasıl hareket edileceğini bilmek gereklidir.

Çocuklarınızın görüşlerine mutlaka önem verin ve mümkün olduğu kadar onların fikirlerini almaya çalışın. Örneğin onlara alacağınız bir oyuncak veya kıyafetin rengini ona sormanız onunla beraber almanız onun üzerinde son derece olumlu etki oluşturacaktır. Çocuklarınız mutlaka sizin onların fikirlerine değer verdiğinizi anlamalılar yoksa sizinle birçok şeyi paylaşmaktan kaçınacaktırlar.

Çocuk gelişiminde mümkün olduğu kadar uzman yardımına başvurmakta fayda var. Çevreden edindiğimiz her bilgi sizin çocuğunuz için yeterli veya uygun olmayabilir.

Anne ve babalar çocuklarına karşı her zaman tutarlı davranışlar sergilemeleriler. Çocuğunuzla ilgili verdiğiniz kararlarda sürekli değişiklikler yapmanız durumunda onun üzerindeki otoriteniz etkisini kaybedecektir.

Çocuğa karşı sert davranışlardan kaçınılmalı, yanında kavga edilmemeli bu tarz durumlar onun hayattan zevk almayan karamsar bir birey olmasına neden olabilir.

Çocukların cezalandırılmaları ve ödüllendirilmeleri de abartılmamalıdır. Ceza verirken aşağılayacak ona zarar verecek cezalardan kaçınılmalı, aynı şekilde de ödül verilirken abartıdan uzak çocuğu mutlu edecek bir sonraki ödülde çok daha abartılısını istemesine sebebiyet vermeyecek ödüller tercih edilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir