Çocukları Soğuklardan Korumak


2Sonbahar – kış aylarında çocuklarda sıkça görülen yüksek ateş, anne babaların dikkatle izlemesi gereken bir durumdur. Çocuğun bulunduğu ortam, 22-24 derece arasında olmalı. Bu ısıda; çocuğun, anne babasından sadece bir kat kalın giydirilmesi yeterli. Kat kat giysiyle sarıp sarmalanan minikler, daha çok terleyip ateşlenebilir

Çocuklarda yüksek ateş, aileleri en çok endişelendiren hastalık belirtileri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kimi zaman bakteri ve virüslerin, kimi zaman da bilinçsiz yaklaşımların tetiklediği ateşin, derecesine göre değerlendirilmesi ve gerekli önlemlerin vakit kaybedilmeden alınması gerekir. Uzman Doktorları, çocuklarda ateş ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verdi.
1

Çocuk hastalıklarında kışın şikâyetleri daha da artmaktadır. Çocuklarda ateş, virüs ve bakterilere tepki veren vücudun ısısının yükselmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Sıklıkla sonbahar ve kış aylarında görülen ateş, nezle ve grip gibi hastalıkların belirtileri arasında yer alır. Vücudun savunma mekanizması olarak da kabul edilen ateş, her zaman olumsuz değerlendirilmemeli. Ancak çok yüksek olduğu durumlarda dikkatli olmak gerekir. Yüksek ortam ısısı, çocuklarda vücut ısısının yükselmesine neden olur. Çocuğun bulunduğu ortamın ısısı 22-24 derece aralığında olmalıdır. Eğer ortam ısısı 25 dereceyi geçerse ve bebek kalın giydirilirse, vücut ısısı yükselir. Bebekleri giydirirken, bulunduğu ortam koşulları her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Ortam ısısı 22-24 derece aralığında ise bebeğin ya da çocuğun, ebeveyninden sadece bir kat fazla giydirilmesi yeterlidir. Çocuklarda yüksek ateş görülen saatleri tam olarak saptamak mümkün değildir. Ancak özellikle akşam saatleri ve uyku sırasında ateş yükselmesi daha çok görülür. Bu da, bebeğin üzerinin kalın örtülerle örtülmesi ve uyku tulumu ile yatırılmasından kaynaklanır. Özellikle ortamın ısısının 322-24 derece olduğu durumlarda uyku tulumu tavsiye edilmez. Uyku tulumu fizyolojik ve doğal olmadığı için; bebek daha çok terler, cilt problemleri yaşar, ateşi yükselir ve daha çok hastalanır. Vücudun normal ısısı, 35.5-36.8 derece aralığındadır. Çocuklarda vücut ısısı 37.5 dereceye kadar normal kabul edilse de, 37’yi geçiyorsa dikkatli olunmalıdır. 37 derece ve üzeri, bir enfeksiyon başlangıcı olarak kabul edilebilir. Bu süreçte gün içinde ve özellikle gece uyku zamanı ara ara çocuğun ateşinin ölçülmesi ve yakın takibi gereklidir.
Ateşi 38 derece civarında olan çocukların, hastaneye gitmeden önce evde 72 saat izlenmesi tavsiye ediliyor.

Bunun için şu koşullara dikkat edilmeli:
Çocuğun genel durumu iyiyse4
Ateşi 38 derece ve civarındaysa
Cildinde döküntü yoksa
Şuuru açıksa
Beslenmesi iyiyse
Aktif ve hareketliyse
Çevresiyle iletişim halindeyse
Mide bulantısı ve kusma yoksa