DENIZŞAKAYIKLARI (ACTINIIDAE) HAKKINDA BİLGİ


DENiZşAKAYIKLARI (Actiniidae) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, DENiZşAKAYIKLARI (Actiniidae) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, DENiZşAKAYIKLARI (Actiniidae) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, DENiZşAKAYIKLARI (Actiniidae) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, DENiZşAKAYIKLARI (Actiniidae) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Actiniaria, Fr. Actiniarés, İng. Actiniaria. Mercanlar sınıfından deniz hayvanları. Denizgülleri de denir. Görünüşleri çiçeği andırır. Tabanları vantuz gibi olup, bununla zemine tutunurlar.

Vücutları silindire benzer. Üst kısımlarında ağızları ve çevrelerini hissetmeye, dokunmaya, av yakalamaya yarayan çok sayıda tentakülleri (dokunaç) vardır. Yanından geçen canlıları bu uzantılı organlarıyla felce uğratarak avlar. Taban kısmında tutunmaya yarayan ince yassı yapılar yer değiştirmede de kullanılır. Çoğunun vücut uzunlukları 5-6 cm kadardır. Tentakül sayıları 200’ü aşanları vardır.

Denizgülleri bütün denizlerde görülür. Koloni yapmadan tek tek yaşarlar. Ekseri kıyılarda yaşadıkları hâlde bâzan derinliklerde de bulunurlar. Eşeyli ve eşeysiz ürerler. Deniz hayvanlarının en güzellerinden olup, mavi, zeytin yeşili gibi değişik renklerde olurlar. Renkleri çok canlıdır. Bâzı kısımlarda bol miktarda bulunduklarından âdeta bir gül, bir çiçek bahçesi manzarası andırırlar. Akvaryumda da yetiştirilen cinsleri mevcuttur. Bunları akvaryumlarda görenler saatlerce seyrine doyamazlar. Üzerlerinden su çekildiği veya el ile dokunulduğu zaman tentaküllerini içeri çekerler.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi