Depresyon Belirtileri ve Tedavisi


depresyonn

En az iki haftalık süre içerisinde aşağıdaki belirtilerden en az beşi sizde varsa DEPRESYON sorgulanmalıdır.

  • Çökkün bir ruh hali ile ilgi kaybı ya da yaptıklarından zevk alamama
  • Günlük iş ve gücünü yapamama, günlük işlere karşı isteksizlik,
  • Perhiz yapmadığı halde aşırı kilo kaybetme ya da kilo alma ( Bir ayda vücut ağırlığının %5 inden fazlasını alma ya da verme.) İştah kaybı ya da aşırı iştah.
  • Hemen her gün aşırı uyma ya da uykusuzluk,
  • Sıkıntı huzursuzluk yerinde duramama,
  • Kendini yorgun bitkin halsiz hissetme (enerjisi çekilmiş gibi hissetme)
  • Kendini değersiz aşağılık ya da suçlu gibi hissetme,
  • Dikkatini bir noktaya toplayamama,
  • Cinsel istekte aşırı azalma ya da istek kaybı,

Halk arasında sıkıntı ile giden bütün hastalıklar depresyon olarak adlandırılmaktadır. Ancak depresyon bunların hepsinin ötesinde özel bir durumdur. Yukarıda saydığımız belirtilerin hepsinin herkeste görülmesi beklenmez. Önemli olan bu belirtilerin kişinin sosyal mesleki ve insani ilişkilerinin ne kadar etkilendiğidir. İş güç yapamayan insani ilişkilerini sürdürmekte zorlanmaya başlayan bir kişi hastalık sınırlarını zorlamaya başlamış birisi demektir. Çünkü depresyonun da kendi içerisinde basamakları vardır. En ağırından Majör depresyonla depressif yakınmaları olan bir kişi arasında dağlar kadar fark vardır. Ancak her ikisi de sonuçta birbirine dönüşebilir.

Sayılan belirtiler içerisinde birbirine zıt görünen belirtiler olmakla birlikte depresyonun farklı alt tiplerinin ayrımı ancak uzman bir gözle ve belirtilerin tümü birlikte değerlendirildiğinde olacak bir iştir.

Etrafınızdaki herhangi birinde bu belirtiler varsa ve günlük hayatını etkiliyorsa bu kiş depresyonda olabilir dikkatli olun. Bu belirtiler herkeste zaman zaman olabilir. Dikkat etmek gereken en önemli ikili noktayı tekrar hatırlatalım.

1-Belirtilerin süresi
2-Günlük yaşamı ne kadar etkiledikleri.

Tedavide iki ana prensip vardır.

1-Kemoterapi:ilaç tedavisi
2-Psikoterapi metotları.

Bu iki yöntem birlikte uygulandıklarında eni iyi cevaplar alınır.

Bütün hastalık belirtileri geçtikten sonra yapılması gereken şey en az 6 ay daha ilaç kullanımı ve belirli aralarla psikologluğunuz ile  görüşmektir. Unutmayın bir kez depresyon geçirmek ikincisinin daha kolay gelmesine işarettir.