DIŞ TICARET DENGESI HAKKINDA BİLGİ


DIş TiCaRET DENGESi HAKKINDA BİLGİ NEDİR, DIş TiCaRET DENGESi HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, DIş TiCaRET DENGESi HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, DIş TiCaRET DENGESi HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, DIş TiCaRET DENGESi HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Aussen handelsgleichgewicht (n), Fr. Equilibre (m) du commerce (m) extérieur, İng. Foreign trade balance. Bir ülkenin mal, ithalat ve ihracatının gerektirdiği döviz giriş ve çıkışlarının meydana getirdiği denge.

Dış ticaret dengesi, câri işlemler ve sermâye hareketleri olarak ikiye ayrılabilecek dış ödemeler dengesinin câri işlemler bilânçosunun bir parçasıdır.

Bir ülkenin dış ticâret dengesi, mal ithâlâtının gerektirdiği dövizin mal ihrâcâtının getirdiği döviz gelirlerinden fazla olması hâlinde açık verir. Buna dış ticâret açığı denir. Bu açığın, câri işlemlerin diğer bölümünü teşkil eden hizmet (görünmeyen kalemler) bilânçosu fazlalığı ile bu da yetmiyorsa sermâye hareketleriyle kapatılması gerekir.

Türkiye hâli hazır durumda, dış ticâret dengesi açık veren bir ülke olup; bu açık, görünmeyen kalemler içinde yer alan işçi dövizleri, turizm gelirleri ve sermaye hareketleri içinde yer alan dış kredilerle kapatılmaktadır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi