Dul kadın maaşı


Dul kadınlara maaş, dul kadın maaş başvurusu, dul maaşı nasıl alınır, dul maaşını kimler alabilecek, dul kadınlara maaş başvurusu , dul maaşı sorgulama sorularının cevabı burada.

Devlet yeni düzenlemeyle eşi ölen kadınlara belirli şartları taşıması durumunda aylık 250 TL maaş bağlamayı planlıyor. Ülkemizde bu durumda bulunan 150 bin kadın var. Dul kadın maaşı iki ayda bir 500 TL olarak verilecek. Şuan tartışılan bir tasarıda dul kalan kadınlara sevgilisi olmamak şartı aranacak. Bu şartla nikahsız yaşayıp dul kadın maaşı almanın önüne geçmek planlanıyor.

*Hedef kitledeki kadınlar, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı oldukları il/ilçe sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuracak.

*Başvurudan itibaren tüm işlemler, Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden yürütülecek.

*Sistemde dosyası bulunanların, durumu güncellenecek ve mütevelli heyetine gönderilecek.

*Dosyası bulunmayanlar için dosya oluşturulacak. Hane ziyareti yapılarak, sosyal inceleme raporu düzenlenecek yine mütevelli heyetine gönderilecek.

*Başvuru sahibi çalışabilecek durumdaysa İŞKUR’a kaydı yapılacak.

*Yardım yapılıp yapılmayacağına mütevelli heyeti karar verecek.

*Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, nakdi yardımı bankaya yatıracak.

*Hak sahiplerinin sosyo-ekonomik ve medeni durumlarında değişiklik olup olmadığı, her ay sistemden yapılacak sorgulamalar ve her yıl yapılacak sosyal incelemelerle takip edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir