Dünya Sigarayı Bırakma Günü hakkında bilgiler


Dünya sigarayı Bırakma Günü

Türkiye’de her sene 100 bin kişinin sigara nedeniyle hayatını kaybettiği bunun 25 bin kadarının kadınlardan oluştuğunu belirtildi.Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur “Bu kayıplar nedeniyle Türkiye’de kadın ve sigara konusunda özel Günler ilan edilerek kadınların sigaraya karşı bilinçlendirilmesi çok yerinde olur” dedi.

Tütünsüz Yaşam Derneği Yönetim Kurulu üyesi de olan Akdur Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada dünyada tütüne karşı yürütülen mücadele çerçevesinde gelişmiş ülkelerdeki sigara tiryakilerinin oranı hızla azalırken Türkiye ve diğer gelişmekte olan ülkelerde özellikle genç kızlar ve kadınlar arasında sigara kullananların oranının giderek arttığını belirtti.

Sigara kullanımının kadınlar arasında hızla artması nedeniyle “Tütün Kontrolü Çerçeve Anlaşması”nda cinsiyetle ilgili özel konuların da yer almasının kararlaştırıldığını kaydeden Akdur şunlara dikkati çekti: “Sigara kadınlarda erkeklere göre daha fazla hasar yaptığı için kadınlar erkeklere göre daha ağır bedel ödüyor. Buna rağmen Türkiye’de sigara salgını kadınlar arasında daha hızlı yayılıyor. Türkiye’de her sene 100 bin insan sigara nedeniyle ölüyor bunun 25 bin kadarı da kadınlardan oluşuyor. Bu nedenle Türkiye’de de kadın ve sigara konusunda özel günler ilan edilerek kadınlar sigaraya karşı bilinçlendirilmelidir.”

Sigarasız kadın günü
Akdur 25 yıl boyunca içtiği sigara yüzünden Akciğer Kanserine yakalanan ve bu nedenle Tekel aleyhine tazminat davası açan ancak ilk duruşmasından 3 Gün sonra hayatını kaybeden Yurdagül Tufan’ın ölüm tarihi olan 21 Kasımın “Sigarasız Kadın Günü” ilan edilmesi önerisini dile getirdi. 17 yaşında sigaraya başlayan Tufan’ın giriştiği hukuk mücadelesinin Türkiye’de açılan ilk tütün sorumluluk davası olduğunu belirten Akdur “Yurdagül Tufan’ın ölüm yıldönümü olan 21 Kasım Sigarasız Kadın Günü olarak ilan edilerek kadın ve genç kızlar sigara konusunda bilinçlendirilmelidir” dedi.

Sigarayı bırakmak için öeneriler
Her bir sigarada vücut için zehirli tahriş edici Kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4 binden fazla kimyasal Madde bulunduğunu kaydeden Akdur bunların 50’sinin doğrudan kansere sebep olduğunun ispatlandığını bildirdi. Sigaradaki nikotinin güçlü bir bağımlılık yapıcı madde olduğunu; kokain eroin ve Alkol ile karşılaştırıldığında tesadüfen deneyen kişilerde bile sigaranın bağımlılık yapma olasılığının daha fazla olduğunu anlatan Akdur sigara içenlerde el ve ağız alışkanlıkları bulunduğunu bu alışkanlığın Günde içilen sigara sayısı arttıkça güçlendiğini kaydetti.

Sigaranın kendi kendine veya etkinliği kanıtlanmış tıbbi tedaviyle bırakılabileceğini belirten Akdur “Kendi kendine bırakmakta zorlananlarda en etkili tedavi hekim gözetiminde bilimsel yöntemlerin kullanılmasıdır” dedi. Hipnoz Akupunktur luksopunktur gibi yöntemlerin etkinliğinin bilimsel olarak tartışmalı olduğunu etkinliklerinin kanıtlanmadığını da kaydeden

Akdur sigarayı bırakmak isteyenlere şu önerilerde bulundu
“Sigarayı bırakamayacağınızı düşünmeyin karamsarlığa izin vermeyin

Bırakmak için kendinize bir gün belirleyin ve o gün bırakma konusunda kararlılığınızı koruyun

Sigarayı bırakmayı isteme nedenlerinizi yazın ve her zaman görebileceğiniz yerlerde bulundurun

Bırakma kararınızı arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşın destek isteyin

Evinizde ve iş yerinizde sigarayı hatırlatacak eşyalar bulundurmayın

Bıraktığınız zaman mücadelenizi kolaylaştıracak yeni günlük etkinlikler geliştirin